İliç Budun Bahçesi mıntıka turu, su kayağı ve kano tutkunlarının yeri oldu

ERZİNCAN’ın İliç ilçesinde, baraj gölüne kıyısı mevcut İliç Kavim Bahçesi, akarsu sporu tutkunlarının birlikte adresi oldu. Gün Doğusu Ekspresi ile ilçeye gelen turistler, su kayağı ve kano kabilinden sporları yapıp, katıksız güzellikleri keşfetmek üzere havza turuna çıkıyor.

Belediye ile kaymakamlığın kuma projesi ile İliç Barajı bölgesine yapılan 160 dönümlük İliç Budun Bahçesi, adrenalin tutkunlarını de ağırlıyor. Doğu Ekspresi ile ilçeye mevrut turistler; bölgede su kayağı, kano üzere sporları yapabiliyor ayrıca havza turu ile doğal güzellikleri keşfetmeye çıkıyor.

İliç’in kent merkezine uzak olduğunu belirten Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürü ve İliç Natür Sporları Kulübü Başkanı Sezai Saf, “İlçede 2 baraj gölü ile 2 şişman dar boğaz var; biri Vazıh, biri Bağıştaş Kanyonu. Baraj gölleri 4 almanak, 17 bin metrekare yüzeye ehil. Bu göllerle bu arada ilçede akarsu sporlarını başlatmak için girişimde bulunduk. Burada eğitimler veriyoruz. Sporcularımıza lisans vereceğiz. Hem ilçe halkından hem de dışarıdan gelenlerden ağırbaşlı aynı bent var. Bu bölgede antrparantez su sporları merkezi ile iri mesire alanı projesi bile var” dedi.Doğu Ekspresi’nin ilçeden geçtiğini hatırlatan Temiz, “Bu şimendifer ile gelen misafirler, ilçemizde 3 saat gibi bir aralık geçiriyor. bahis konusu etkinlikler ve yatırımlarla mevrut turistler, burada henüz ferah vakit geçirecek. Şu zaman kano sporu yaptık. Kısa benzeri kano eğitimi verdik. Ayrımsız üstelik suda, kılgı eğitim bilimi verdik. Bunun dışında ayrımsız birlikte akarsu kayağı yaptık. Akarsu kayağı üstelik bölgede çok yapılan tıpkı hareket değil. tek sporcumuz var. İliç Natür Sporları Kulübü’nde lisanslı. Amacımız; su kayağını aksettirmek. Yolculuk teknemiz var. Misafirlerimiz, Görgülü Kanyonu’nun içine büyüklüğünde gidiyor. Haddinden Fazla sunturlu ve keyifli ayrımsız zaman geçirebiliyorlar. Hemen tekne turları ücretli. Diğerlerinden ecir almıyoruz” diyerek konuştu.

Semih Çavkaytar dahi ilçede bir nice doğa sporunu yapabildiklerini belirterek “5 yıldır İliç ilçesinde tevakkuf etmekteyim. Buraya geldiğimde doğasına hayran oldum. İliç Belediyesi, İliç Kaymakamlığı sebebiyle burada su kayağı, kano kabilinden sporları çok abat yapabiliyoruz. Bunun yanında trekking, dağcılık, ultra maraton gibi sporları da çokça rahat tıpkı yapabiliyoruz” dedi.Share: