Burdur gündem: Burdur’da akşamyıldızı bitkisinin kullanılmamış türü keşfedildi

BURDUR’un Altınyayla ilçesi sınırlarındaki Karanlıkdere Kanyonu Beğeni Parkı’nda 2 yıldır düzenlenen araştırmalarda, turpgiller familyasının akşamyıldızı cinsine ilişik yıpranmamış kök keşfedildi. Nebat, ‘Burdur akşamyıldızı’ adı verilerek, bili dünyasına tanıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Esirgeme ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü Burdur 6’ncı Nahiye Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya bakarak, Karanlıkdere Kanyonu Zevk Parkı Gelişme Planı kapsamında yapılan yer çalışmaları sırasında, akşamyıldızı cinsine ilişik örnekler toplandı. Bu örneklerin Türkiye’da bilinen akşamyıldızı türlerinden yapı bilimsel kendisine ayrımlı özelliklere cemaat olduğu görüldü ve 2 yıl boyunca bitkinin hem çiçekli hem bile yemişli dönemlerinde müşahede yapıldı. Antrparantez türün birey sayısı, yayılış alanı, yerleşme özelliği ve öfke kategorisi kadar özellikleri de değerlendirildi.

‘BURDUR AKŞAMYILDIZI’ SEFIL VERİLDİÖnemli yetersiz içi ve sıkı dışı herbaryumları musahabe edilip, akşamyıldızı cinsine ilgili örnekler incelendi ve toplanan örneklerin sunma mümasil türlerden farklılıkları ortaya konuldu. Yapılan morfolojik incelemelerde türün varak, çiçek ve tüy özelliğinin değişik akşamyıldızı türlerinden farklılık gösterdiği kaydedilip, marifet dünyası üzere eskimemiş nebat türü olduğuna karar verildi. Ayrıca soy sop yüzeyi ve polen özellikleri dahi taramalı elektron mikroskobuyla çalışılan adalet ‘Burdur akşamyıldızı’ (Hesperis burdurensis) adı verildi.GEÇERLİ KABIL NAMINA BİLİM DÜNYASINA TANITILDIElde edilen bütün veriler değerlendirilerek, yazı haline getirildi. Yazı, Magnolia Press vasıtasıyla yayımlanan ve nebat, su yosunu ve mantar hastalığı taksonomisi üzerine ilmî yayınları olan ‘Phytotaxa’ isimli uluslararası hakemli dergiye bile sunuldu. Vacip hakem değerlendirmeleri sonucunda akseptans düzlük makale, ‘Phytotaxa’nın ilkgüz sayısında yayımlandı. Böylece ‘Burdur akşamyıldızı’, meri nev adına haber dünyasına tanıtıldı.CINS SAYISI 32’YE YÜKSELDİDünyada kestirmece 50 türle oyun edilen cinsin Türkiye’deki soy sayısının, ‘Burdur akşamyıldızı’ ile 32’ye yükseldiği belirtildi. Akşamyıldızı cinsinin saha aldığı turpgiller ailesinin; dürme, tere, turp üzere konuşu öneme ehil nebat türlerinin yanı sıra bezgi bitkisi namına yetiştirilen şebboy kadar türleri de içerdiği kaydedildi. Akşamyıldızı cinsinin bazı türlerinin üstelik gösterişli çiçekleri ve hayırlı kokularından yağlık ziynet bitkisi olarak yetiştirildiği belirtildi.

Share: