Ayçiçeği tarlalarında görsel şölen

Gün Çiçeği tarlalarında görsel şölen

ERZİNCAN – İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü marifetiyle düzenlenen toprak gününde hasat üzere ahit sayan gün çiçeği tarlalarında görsel şölen oluştu.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Istihsal Ofis Müdürlüğü yoluyla hazırlanan ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce desteklenen “Evcil Melez Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” çerçevesinde Kargın beldesinde toprak haset düzenlendi. Tarla günü muvaffakiyetli tıpkısı tarım şekli yahut uygulamanın tıpkı yahut biraz dönüş süreyle çiftçilerin ziyaretine açılması yöntemi namına biliniyor. Başarılı ve amacına akıllıca tıpkısı şekilde gerçekleşebilmesi amacıyla öncesinde, devamında ve sonrasında tafsilatlı planlama ve organizasyon müstelzim toprak günleri, temas türlü zirai faaliyetin değme safhasında, konuyu çiftçilere afişe etmek, ilgilerini gidermek ve onların uzmanlarla konuyu tartışabilecekleri bir yassı seçmek yoluyla öğrenmelerine ve benimsemelerine arkalamak üzere planlı bire bir aktiflik namına çiftçiler ve yetkililer eliyle birleştirme ediliyor.

“Yerli Hibrit Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” çerçevesinde, Çayırlı ilçesinde bin 250 kilogram günâşık tohumu tahsis edilip toplam 45 üretici ile 3 bin 125 dekar alanda teşrinievvel gerçekleştirildi. Tercan ilçesinde ise bin 750 kilogram gün çiçeği tohumu tahsis edilerek mecmu 33 yetiştirici ile 4 bin 375 dekar alanda ekimi gerçekleştirildi. Böylecene Tercan ve Çayırlı’da ekimi gerçekleştirilen çocuk yardımıyla hasat dönemi toplamda 7 bin 500 dönümde kıran günebakan üretimi gerçekleşmesi bekleniyor. Bu çerçevede hasat için periyot sayan ayçiçeği tarlalarında planlı tarla gününde renkli görüntüler meydana geldi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Garaz Delimsirek günebakan tarlasında yaptığı açıklamada, “‘Domestik Melez Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi’ çerçevesinde ilimiz Tercan ilçesi Kargın beldesindeyiz. Vatandaşın ekmiş olduğu 50 dönüm suluya, 30 dönüm birlikte susuza tarlaları müzakere ettik ve toprak haset düzenledik. Tercan ilçemize bin 750 kilo, 33 çiftçimize tohumları vererek toprakla buluşmasını sağladık. Çayırlı’ya da bin 250 kilogram, 45 çiftçimize verdik. 4 bin dönüm Tercan’bile 3 bin 500 dönüm bile Çayırlı’üstelik atılmak amacıyla 7 bin 500 dönüm ortalık günebakan üretimini gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Üretici İzzet Yiğitlik ise, ayçiçeği tarlasını nasıl ektiğini ve yetiştirdiğini anlatarak, “55 dönümlük belde ayçiçeği tarlasındayız. Tohumunu Tercan İlçe Tarım Müdürlüğünden yüzde 75 hibeli yerine aldık. 20-25 kilogram gübreyle ektik. Konusunda dahi 10-15 kilo civarında yazlık tezek attık. 2 yol da suladık. Hasada daha 1 kamer var. Hasat yazar, inşallah beldemize yıpranmamış tıpkısı kitap kazandırmış oluruz” diye konuştu.Share: