Sivas’ta dağcılar Kızıldağ’ın zirvesinde ay küşade bayrağı göndere çekti

Sivas’ta aynı takım dağcı, 3 bin 15 rakımlı Kızıldağ’ın zirvesinde Türk bayrağını göndere çekti.

Sivas Natür Sporları Kulübü (SADAK), Sivas ile Erzincan beyninde küsurat Kızıldağ’ın zirvesine Türk bayrağı talik etmek üzere etkinlik düzenledi.

Kent merkezinde toplanan SADAK üyesi 18 dağcı, önceki olarak araçlarla Kızıldağ’ın eteğinde yer düzlük Kızılmezra köyüne geldi.

Yanlarında getirdikleri 14 kilo ağırlığındaki bayrak direğini 3 parçaya ayırarak tırmanışa başlayan dağcılar, kısaca 3,5 saat sonra zirveye ulaştı.

Dağcılar, zirvede parçalarını birleştirdikleri direği diktikten sonraları Türk bayrağını göndere çekti.

Bir süre burada dinlenen dağcılar, Türk bayrağının uğrunda dolgun halde İstiklal Marşı’nı okuduktan sonra dönüşe geçti.

SADAK Komutan Yardımcısı Anlaklı Söylemez, bölgenin bildirme efdal dağlarından Kızıldağ’ın temas sezon dağcıları cezbettiğini belirterek, “Kızıldağ’a arkadaşlarımızla daima tırmanıyoruz. Sivas dışından gelenlerin da ilgisini çekici dağlardan birisi. Bu misil makro bayrağımızı savurmak amacıyla bir etkinlik düzenledik. Parçalara ayırdığımız öncü direğini de yanımıza alarak baskı de olsa zirveye ulaşmayı başardık. Direği diktikten sonra de üstüne bayrağımızı astık ve bütün birlikte İstiklal Marşı’nı okuduk. Kamer açıkça bayrağımız zirvelere çokça yakışıyor.” ifadelerini kullandı.

Share: