Erzincan’da çiftçiler devletin sulp desteğiyle dünya gün çiçeği üretimine başladı

Erzincan’da çiftçiler, devletin sağladığı çocuk desteğiyle belde ayçiçeği üretimine başladı.

Desteklerle nebati ürün çeşitliliğinde artışın yaşandığı kentte, bu yıl Il ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün yüzde 75 yardım tohum desteğiyle 7 bin 500 dekar alanda ufuk gün çiçeği üretimi yapıldı.

Çiftçiler, üretimine eskimemiş başladıkları ürünün ayrımsız ay bilahare hasadını yapacak.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Murat Delimsirek, kentte kitap çeşitliliğini artırmaya yönelik ağır çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Özellikle “Yerel Hibrit Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Kargın beldesinde toprak günü etkinliği düzenlediklerini aktaran Mecnunca, şöyle konuştu:

“Proje kapsamında Kargın beldesinde çiftçilerimizle bir araya geldik. Tercan ilçemizde 33 çiftçimize 1 titrem 750 kilogram evlat vererek toprakla buluşmasını sağladık. Çayırlı ilçemizde ise 1 titrem 250 kilogram tohumu, 45 çiftçimize verdik. Sonunda 4 bin dönüm Tercan’da, 3 bin 500 dönüm Çayırlı’da atılmak için bütün 7 bin 500 dönümde âlem ayçiçeği yağı üretimini gerçekleştirmiş olacağız.”

Yetiştirici İzzet Fazilet dahi 55 dönümlük tarlasına dolayı günâşık ekimi yaptığını belirterek, “Tercan İlçe Tarım Müdürlüğünden dünya günâşık tohumunu yüzde 75 atıfet ile aldık ve tarlamızı gübreleyerek ektik. Şu ana kadar iki kat tarlamızı suladık. Hasat yapmamıza farklı ayımız var. İnşallah hasat yazar beldemize yeni bir yayın kazandırmış oluruz.” dedi.



Share: