TR82 Bölgesi Bölge Planı İl Çalıştayları tamamlandı

TR82 Bölgesi 2024-2028 Toprak Planı hazırlık çalışmalarını yürüten Şimal Küçük Asya Kalkınma Ajansı, Çankırı, Sinop ve Kastamonu, illerinde toprak çalıştaylarını tamamladı. Umumi Kâtip Dr. Serkan Taze, Toprak planı çalışmalarına başladıklarını belirterek, hazırlayacakları planın ati 5 yıllık sürede Kastamonu, Çankırı ve Sinop illeri üzere kalkınma gayeli benzeri sefer haritası olacağını söyledi.

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda planlı TR82 Bölgesi 2024-2028 Yılı Nahiye Planı tedbir çalışmaları çerçevesinde Yıldız Rum Kalkınma Ajansı (KUZKA) eliyle 27 Haziran’de Çankırı’üstelik, 29 Haziran’bile Sinop’ta yapılan memleket çalıştaylarının sonuncusu Kastamonu’bile gerçekleştirildi.

TR82 Bölgesi Bölge Planı tedarik çalışmaları çerçevesinde Haziran ayında düzenlenmesi planlanan fakat baskın afeti dolayısıyla ertelenen Kastamonu Mıntıka Planı İl Çalıştayı, bölgedeki kamu kesimi, özel sektör ve sivil topluluk kuruluşlarının katılımıyla Ajansın Hizmet Binasında yapıldı.

Katılımcı yaklaşımla düzenlenen icraat çerçevesinde oluşturulan 7 maharet (Konuşu Göstergeler, Rakiplik Gücü ve Envestisman Ortamı, Nüfusun Umumi Durumu ve Beşeri Sermaye, Içtimai Kalkınma, Yaşam Kalitesi, Erişilebilirlik ve Enfrastrüktür, Doğal ve Tarihi Değerler, Firez, Turizm, İklim Değişikliği ve Mekân – Afet Riskleri ve Tarım ve Rustik Kalkınma) masada bir araya mevrut katılımcılar, konularına ilişkin fikirlerini ortaya koydu. Bölge planına elan fazla görüşün yansımasını keşfetmek için “Aut Paydaş Anketi” birlikte düzenleyen KUZKA, buradan gelecek fikirleri üstelik havza planına yansıtmayı hedefliyor.

“Yaptığımız çalıştay ile bulunan sorunlara çözüm önerileri getirmeyi planlıyoruz”

Kuzey Rum Bölgesi’ndeki mevcut sorunları ve bunlara hal önerilerinin getirileceği, mevcut potansiyelin kullanılabileceği tıpkı nahiye planının oluşturulması için tedarik çalışmaları yürüttüklerini tamlayan KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Canlı, “Bugün Kastamonu’de devlet çalıştayı gerçekleştiriyoruz. 7 tane tematik masada alım ve kuruluşlarımızdan, sivil toplumdan, özel sektörden katılan temsilcilerimiz ilgili bahis başlıkları çerçevesinde hal önerilerini, izlence ve proje önerilerini sunuyorlar. Kesim planları planlama hiyerarşisi içerisinde kalkınma planından sonradan kayırıcı ölçekli tıpkı plan. Bu yıl yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı vasıtasıyla hem lehçe evolüsyon millî stratejisi hem dahi havza planları hazırlıkları gerçekleştiriliyor. Yerelde mıntıka planlarının uygulaması tedarik çalışmaları kalkınma ajansları eliyle yürütülüyor, Bakanlığımız dahi bu çalışmaları eş güdümlü ediyor. Üç ilimizde de kesim planıyla ilişkin yaptığımız çalıştaylarımızın sonuncusunu bugün Kastamonu’üstelik gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile tamamlamış bulunuyoruz” diyerek konuştu.

Çalışmaların neticesinde sene sonuna büyüklüğünde havza planın taslağının oluşturulacağını belirten Genel Yazman Gailesiz, “Gine ayrımsız yer çalıştayı gerçekleştirerek burada yapılan çalışmaların akabinde çıkan konkre önerileri gene tıpkı kıymetlendirme imkanımız olacak. Yapacağımız çalıştay akabinde dahi gelen öneriler doğrultusunda tasrif metninin revizelerini yaparak tamamlayacağız ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına da eskiz metinleri ileteceğiz. 2023 yılının ortasında birlikte kesim planının Cumhur Reisi onayıyla yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Biz da çalışmalarımızı bu takvime bakarak gerçekleştiriyoruz” dedi.

Nahiye Planı ile 3 ilin kalkınma amaçlı kere haritası oluşturuluyor

Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinin kalkınma amaçlı ayrımsız nöbet haritası oluşturulduğunu ifade fail Genç, “Bölge planları, bölgede bulunan illerin kâin potansiyelleri ile sorunlarının çözümüne yönelik benzeri kez haritası içeren, öncelikleri ve stratejileri, amaçları net tıpkısı şekilde lokalize ve bunlar havza gerçeklikleriyle ve ilmî verilerle kanıta dayalı politikalar üretecek şekilde hazırlanmaktadır. Biz de hazırladığımız havza planıyla bu illerimizin önümüzdeki 5 yıllık dönemde odaklanacağı konuları ve öncelikleri belirlemiş olacağız. Bu kesim planıyla belirlenen amaçlar ve hedefler doğrultusunda üstelik lüzumlu kalkınma ajansı olarak bizler lüzumlu dahi değişik hava ve kuruluşlar çalışmalarını buna ahenkli ayrımsız şekilde gerçekleştiriyor olacaklar. Bu anlamda bölge planları önümüzdeki 5 yıla çırağ tutaç benzeri mesai olduğunu düşündüğümüzde berenarı heybetli bire bir himmet” ifadelerini kullandı.

“Kesim planı bölgenin potansiyelini daha canlı kullanmamızı sağlayacak”

İdareciler kendisine üzerlerinde çalıştıkları konuların kalburüstü aynı şekilde uygulanabilmesi amacıyla reçetenin haddinden fazla kuvvetli olması gerektiğinin altını çizen Ilbay Avni Çakırdoğan ise, şöyle konuştu: “Bu dahi çokça bereketli planlama ile gerçekleşir. Haddinden Fazla gani planlama dahi sahada bu gelişim üzere baş yoran, o bölgede kıpırdak uzmanlık alanlarına giren konulara hakim, çok dolgunca analiz fail insanların üretmiş olduğu politikalar ile gelişir. Sahada uygulayacağınız hangi büyüklüğünde çok olursa olsun, onlara uygulayacağı politikaları haddinden fazla bol aktarmanız ve politikaların de bölgeyle da çok dolgunca uyuşması geçişsiz. Türkiye’nin çokça güzel tıpkısı hafızası var ve çokça nitelikli büyümüş insan gücü var. Bu herif gücümüzü, geçmişimizdeki tecrübemizi mevcut dünyadaki konjonktürü çokça dolgunca okuyarak, ülkemizin ve özelde de bölgelerimizin ihtiyaçları ve taleplerini, imkanlarını, potansiyelinin evirileceği aşamayı de çok iyi çözümleme ederek bunları birleştirerek planlamaya bağımlı tutarsak inşallah bizler dahi bundan ahir süreçte büyüklük, budun namına neler yapacağımızı bilici, bunun için hazırlıklarını, planlarını yapmış izzet ve uz yerine yolumuza devam ederiz”

Kastamonu’nun seçkin alanda bünyesinde pahal anlamda potansiyel bulunduran bir coğrafya olduğunu nâkil Vali Çakır, şunları kaydetti: “Bunu anlatırken kayırıcı dörtköşe aynı şekilde konuşuyor çünkü gelişigüzel konuda bahsedeceğimiz imkan ve kabiliyet var. Tarımdan hayvancılığa, sanayiden turizme, spordan sahile temas konuda bünyesinde benzersiz imkanlar barındıran benzeri coğrafya. Bu coğrafyada tığ idarecilere düşen arz yetişkin görevlerden bire bir tanesi dahi elimizdeki bu imkan ve kabiliyetleri makul bire bir şekilde hazırlayıp planlamak. Bu üstelik Kastamonu özelinde siz altın arkadaşlarımızın özelikle sivil cemiyet kuruluşların yakın ilgi ve desteğiyle özelikle bu yörenin insanlarının, bu işe sarrafiye yoran insanların analizleri, yorumları, önerileri bizim açımızdan akıbet adım balaban.”

Açım konuşmalarından sonradan Kastamonu’daki amme, hür teşebbüs ve sivil cemiyet kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla tematik masa çalışmalarına geçildi. Mecmu 7 tematik masada Kastamonu’ya ait mesail ve hal önerileri ele makbuz. Uzmanlık alanlarına bakarak tematik masalara ayrılan katılımcılar belirlenen konularda ilin sorunlarını masaya yatırdı. Daha sonraları katılımcılar aracılığıyla sorunlara ilgilendiren sunulan hal önerileri benzeri tabloda birleştirildi. Tematik masa çalışmalarının tamamlanması sonrasında ise mesail ve çözümlere ilgilendiren katılımcılardan elde edilen veriler güruh tutanaklarına işlendi.

Yıldız Küçük Asya Kalkınma Ajansı 2024-2028 Yılı TR82 Toprak Planı tedarik çalışmaları çerçevesinde devlet çalıştayları, kayran çalışmaları ve masa başı araştırmaların tamamlanması sonrasında eskiz toprak planı hazırlanacak. 2024-2028 Yılı TR82 Havza Planı’nın 2023 yılının evvel yarısında Cumhurbaşkanlığı kararıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor. – KASTAMONU

Share: