Almanya: “Rusya arzı tamamen keserse doğal gaz stoku sunu fazla 2.5 ay yetebilir”

Almanya’nın erke piyasasını düzenleyen kurumu Bundesnetzagentur’un (BNetzA) Başkanı Klaus Müller, Rusya’nın doğal gaz tedarikini tamamen kesmesi durumunda ülkedeki doğal gaz depolama tesislerinin talebi yer aşkın 2.5 kamer karşılayabileceğini anlatım etti.

Büyük ölçüde Rus gazına bağımlı olan Almanya, son yılların yeryüzü nazik erke krizini yaşıyor. Almanya’nın enerji piyasasını düzenleyen kurumu Bundesnetzagentur’un (BNetzA) Başkanı Klaus Müller, ülkenin gaz stokuna dayalı makro açıklamalarda bulundu. Müller, doğal gaz stoklarının Teşrinisani kocaoğlan itibariyle hedefin yüzdelik 95’ini karşılayabileceğini, şayet Rusya gaz akışını tamamen keserse stokların yemeden içmeden 2.5 kamer yetebileceği konusunda uyarıda bulundu. Müller, “Gaz ambarlama tankları planlandığı gibi Kasım ayına büyüklüğünde yüzde 95 meşbu olsa de Rusya’nın tedarikinin tamamen durması yerinde bu sadece ısıtma, hayatiyet ve endüstri için doğal gaz ihtiyacını kısaca 2.5 ay süresince karşılayabilecektir. Depoları yemlemek üstüne eskisinden biraz elan hızlıyız, fakat bu rahatlayabileceğimizin tıpkı işareti değil. İyi arz ve irade koşullarında üstelik Almanya’daki tam depolama tesislerinin Son Teşrin ayında yüzde 95 oranında yoğun olacağının sözünü veremem. Sunu dolgunca senaryoda, bunların dörtte üçü hedefe ulaşacak. Alman doğal gaz ambarlama tesisleri şu anda yüzde 77 dolu” ifadelerini kullandı.

Doğalgaz ithalatının yarısı amacıyla Rusya’ya tabi olan Almanya’da Gazprom’un Kuzey Debi 1 borazan hattından gaz akışını yüzde 20 kapasiteye indirmesiyle başşehir Berlin, Münih ve Hannover da dahil görünmek amacıyla birçok şehirde erke tasarrufu önlemleri alınmıştı. – BERLİN

Share: