Kars’ın “bellik lezzet”i kazlar kış sezonu üzere özenle büyütülüyor

Türkiye’üstelik ahmak yetiştiriciliğinde önceki tam saha kayran Kars’ta besiciler, şita sezonu öncesi yağlanıp vücut tutması amacıyla hayvanlara meralarda bakıyor.

Yöre halkı üzere majör sağlık kapısı oluşturan et kafalı yetiştiriciliği, kentte vâsi yapılıyor.

Damızlık elde edilen yavru kazlar, nisan ayında yumurtadan çıktıktan sonradan teşrinisani ayına büyüklüğünde titizlikle büyütülüyor.

Kazların yağlanıp lezzetli ten tutması için çiftçiler, çocuklarıyla dönem boyu otlak ve tarlalarda hayvanlarının peşinden koşturuyor.

Sıcak havaya rağmen kazlarının bakım ve beslenmesini ihmal etmeyen yetiştiriciler, kışın kesimini yapacakları kazları yurdun ciharıyek yanına pazarlayacak.

Bu yıl tahminî 350 bin ebleh kesime alınacak

Her sabık yıl divane sayısının arttığı kentte, bu sene kestirmece 350 bin kazın kışın kesime alınması bekleniyor.

Alık yetiştiricisi Mürvet Şeyhan, AA muhabirine, hasadı biten tarlalarda kazları otlattıklarını söyledi.

Hasat zamanı tarlaya sakıt tohumların kazların deri tutması bakımından eke olduğunu tabir fail Şeyhan, şöyle konuştu:

“Kazlar ilkbaharda çıkmaya başlıyor, tığ onları yemle besliyoruz. Büyüyene kadar özenle bakımlarını sürdürüyoruz. Baharda kazların ilaçlarını verdikten sonra yeşile çıkarıp otlatırız, pespaye oldukları amacıyla güneşe çok dayanmaz aşkın dışarıda tutmayız. Büyüdükleri ahit ise arpa, buğday tarlaları hasat edildikten sonraları kazları alıp bu tarlalara otlatmaya götürürüz.”

“Kar yedikten sonraları kesmeye başlıyoruz”

Şeyhan, kazları kar yağıncaya kadar rüşvet ve buğdayla beslediklerini anlatarak, “Kazları kar yedikten sonradan kesmeye başlıyoruz. Ete rüşvet buğdaydan sonra sunu haddinden fazla lezzeti veren birlikte kar. Kesilen kazların aynı kısmını satıyoruz bir kısmını da koca, dost, akraba, misafire izaz ediyoruz. Tandırda çok adamakıllı kızartması ve pilavı oluyor.” dedi.

Yetiştirici Tükezziban Pastutmaz bile kazlara yumurtadan çıktığı günden itibaren özenle baktıklarını aktardı.

Kazlara bakmak için güne haddinden fazla erken saatte uyandıklarını dile getiren Pastutmaz, “Divane bizim için çok şanlı. Hem satıyoruz hem üstelik kışın kavılca pilavı ile tüketiyoruz. Yumurtadan çıkmasından itibaren yöntemince bir çağa üzere bakıyoruz. Şimdi bile herhangi bir periyot meralarda otlatıyoruz. Etrafta kartal, tilki, kurt kabilinden hayvanat var, öldürme etmesinler diyerek kazların beraberinde beklememiz geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Share: