Kökeni Orta Asya’ya müstenit “Saya Geleneği” tehlikeli ilgi gördü

Kökeni Mutedil Asya’ya dayanan “Saya Geleneği” çetin bent gördü

KARAMAN – Karaman’ın Ermenek ilçesine vabeste Ocakçı beldesinde anadan görme kendisine planlı Körkuyu Firez ve Sıla Festivalinde kökeni Ilımlı Asya’ya müstenit “Saya Geleneği” çetin bağ gördü.

Günümüzde Tataristan’ın başkenti olan Kulaklı şehri ve çevresinden asırlar geçmiş göçüp mevrut Kazan aşireti, Taşeli bölgesinde Göksu nehrinin güneyine yerleşerek Kazanlı anlamı haiz Ocakçı beldesinin sakinleri oldu. Mekân de anadan görme namına planlı Körkuyu Firez ve Sıla Festivalinde ise saya oyunu şişman deste gördü.

Saya oyununun Orta Asya’dan hulul bire bir anane oyun olduğunu söyleyen Kazancı Belediye Başkanı Muhittin Tuncel, “Saya geleneğimiz Orta Asya’dan mevrut tıpkısı kültürel etkinliğimiz ve geleneğimizdir. Malumunuz gelenekte görüldüğü üzere develerle kervanla Itidalli Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Dünya’nın değme tarafına Türklerin dağılışını yayılışını motive fail tıpkısı geleneğimiz. Bu saya etkinliğinde görev alanlarda dahi Türklerin İslamiyet’i kabulünden esbak Şamanlık dininin etkilerini görebiliyoruz. İyi ruh, ızdırap can kuşu… Siyah kıyafetlerle gördüğümüz kırıcı ruhları yani şeytanı sahne eder. Yine kadın ve eloğlu figürleri ise iyiliği güzelliği piyes bedel. Bu geleneğimiz binlerce almanak aynı gelenek ve inşallah Kazancı Belediyesi kendisine bu geleneğimizi, bu kültürel etkinliğimizi bitmeme ettireceğiz. Biliyoruz kim kültürel etkinlikler aynı milleti birbirine bağlayan insanları kaynaştıran benzeri araya getiren millet olmamızı sağlayıcı yüce etkinliklerdir. Bundan muhit biz uray olarak bunlara ehemmiyet verdiğimizden, tarihimize, gelmişimize, geçmişimize ehemmiyet verdiğimizden ufuk bu geleneği devam ettireceğiz” dedi.

14 kişiden oluşan saya ekibinden Nurettin Baysal ise, “Devenin üzerinde alabalık sergi, ala heybe var, Türk bayrağımız var. 14 kişiden oluşan benzeri grup. Devenin içre 2 hayat var, ayrımsız dahi ego albenili namına 3 kişiyiz. Ayı ekibinde 3 birey, iblis ekibinde 4 dirilik koyulmak amacıyla, heybeci var. Şeytan ekibi bizleri destek olmak üzere, kocaoğlan ekibi eş damadı koruyor. Ayrımsız üstelik gelin ve damadımız var. Bir Vakitler beri sürdürdüğümüz bir anane” diye konuştu.

Share: