Siyanür Sızıntısı Yaşanan Zer Madeninde Sezinleme Işleyen Bilirkişilere “Görevi Kötüye Kullanma” Suçlaması

Erzincan İliç ilçesinde siyanür sızıntısı yaşanan değerli madenine karşı hususiyet mücadelesi veren Sedat Cezayirlioğlu, madenin kapatılması amacıyla açtığı davanın bilirkişileri üzerine, “gerçeğe aykırı tabir hazırladıkları” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Erzincanlı Sedat Cezayirlioğlu’nun, İliç’te siyanür sızıntısı yaşanan beyaz zehir ocağına cebin ünsiyet mücadelesi sürüyor. Cezayirlioğlu, eroin ocağına cebin açtığı sorun kapsamında 6 Orak Ayı 2022 tarihinde ocağa gelerek inceleme fail bilirkişiler karşı, görevlerini kötüye kullandıkları iddiasıyla İliç Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na yanlışlık duyurusunda bulundu.

Sedat Cezayirlioğlu’nun avukatı İsmail Hakkı Atal, madenin kapatılması talebiyle açtıkları davada iki bilirkişinin verdiği raporun gerçek dışı olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

“gerçeğe aykırı uzman raporu düzenlemek ve görevi kötüye yok etmek suçlarından savcılığa şikayet ettik. Illet? Zira ekincilik bilirkişisi, defalarca bizim tanıt ettiğimiz Götürümlü Deresi’ni, akan bire bir dere olduğunu görüntülü yerine tanıtlama ettiğimiz halde, raporunda ‘kuru dere’ kendisine gösterdi.

Yine tıpkısı kültür bilirkişisi, ‘zeminde oluşması beklenen yüzey akışı izine rastlanmamıştır’ diye niteleyerek Anagold şirketini aklama gayretine girdi. Halbuki Çevre ve Kentçilik Bakanlığı, 8 Ağustos 2022 tarihinde Sedat Cezayirlioğlu’nun yazdığı yazıya verdiği cevapta, burada zehirlenmiş toprakların taşındığını belirtmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı siyanür ile zehirlenmiş toprakların taşındığını belirtirken tarım bilirkişisi, güya burada tek akın incelmemiş gibi gerçeğe aykırı rapor düzenliyor.

Diğer veri bilirkişisi ise siyanür sızıntısının maden sahasının zarfında kaldığını bildirme etmiş ve dalavere beyanda bulunmuş. Halbuki Mekân ve Kentçilik Bakanlığı, 28 Temmuz 2022 günlü yazısında, siyanürün beyaz zehir alanı dışına taştığını beyan etmiş. Devletin özlük bakanlığı siyanürün maden sahası dışına taştığını bildirme ediyor ama ehlihibre, kraldan çokça kralcılık yapıyor ve yanlışlık işliyor. ‘Siyanür dışarıya taşmamıştır’ diyor.”

Sedat Cezayirlioğlu ise siyanür sızıntısının ardından faaliyeti durdurulan madenin benzeri dakika geçmiş faaliyete geçirilmesi üzere belli bir bölgenin ıslahının yapıldığını savunarak, “15 Eylül’e açmayı planlıyorlar. Vatansever milyonlarca herif hesabına duyuruyorum. O şekilde madeni açarsanız, baraja mail, 250 metre; yer şeş suları kâin, o sularla şu anda doğrusu siyanür Fırat Nehri ve barajına karışıyor” dedi.

NE OLMUŞTU

Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik Uran ve Ticaret AŞ’nin işlettiği değerli madeninde, Haziran 2022’de siyanür sızıntısı yaşanmış; Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla madene 16,4 milyon liralık para cezası kesilmişti. Vekillik, madenin faaliyetini durdurmuştu. Avukat İsmail Hakkı Atal, büyük aynı facia yaşanmaması için madenin kapatılması gerektiğini belirterek, “Burada meydana gelebilecek ayrımsız zelzele sonucunda bu siyanürlü 66 milyon ton, Anagold madeninin atığı siyanürlü biberli Fırat Nehri’ne karışacak olursa Harran Ovası biter, Keban Barajı, Atatürk Barajı biter” açıklamasını yapmıştı. Şirket, Atal’ın iddialarını reddetmişti.

Müşareket sızıntının akarsu kaynaklarına karışmadığını savunurken 20 ton siyanürün suya karıştığı ati sürülmüştü.Share: