Elazığ’da 345 personelin katılımıyla sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, 7 ilden gelen 345 personelin katılımıyla hareket tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinasyonunda, Türkiye Kıran Engelleme Planı (TAMP) kapsamında gerçekleştirilen 2022 Lehçe Dozaj Masabaşı ve Vadi Tatbikatı’na Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Bingöl, Erzincan, Malatya ve Tunceli’den AFAD ve UMKE ekipleri ile Milli Yetişek Bakanlığı Arama Istirdat Ekibi (MEB AKUB), Tamga Uluslararası Arama Kurtarma ve Arkalama Derneği (TAMGAKUT), Elazığ Belediyesi, İl Uyanık Komutanlığı, İl Inanma Müdürlüğü, 112 Acil Servis ve itfaiye aracı ekiplerinden oluşan 345 personel katıldı.

Üniversite ve ortaöğretim öğrencilerinin kazazede namına fahri lüks aldığı tatbikatta, helikopter, itfaiye araçları, ambulans, istirdat botu kadar değişik kabiliyette 58 anahtar kullanıldı.

Ekipler, senaryo gereği gestalt üssü Sivrice ilçesi olan, 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin yaralandığı 6,2 büyüklüğündeki depremin arkası sıra göçük altında mütezayit ve araç içerisinde sıkışan vatandaşları kurtardı. Benzeri binada sâdır yangına engelleme ederek, yıkımın meydana geldiği alanlarda düzenlilik önlemi aldı ve evleri pahal hasar gören vatandaşlar üzere çadır kurdu.

Tatbikatın arkası sıra AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde verilen eğitimi mütemmim AFAD gönüllülerine belge verildi.

Vali Ömer Toraman, tatbikata ait yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılının “Kıran Tatbikat Yılı” kendisine zar edildiğini hatırlattı.

Bu çerçevede yılbaşından bugüne kadar farklı illerde farklı çapta deprem tatbikatları gerçekleştirildiğini anlatım eden Toraman, şunları kaydetti:

“Sene sonuna kadar tatbikatlarımız devam edecek. Değişik bahis başlıkları altında değişik çapta tatbikatlarla, hareket veya aynı afetleri müteakiben kâin imkan ve kabiliyetlerimizi sınav etme imkanı buluyoruz. Bu çerçevede diyar, toprak ve millî düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Elazığ 2020 yılında sonuç dönemde kaydedilen yeryüzü balaban depremlerden bire bir tanesini muammer bire bir valilik olarak bu tecrübeye halen canlı tıpkısı şekilde erbap bulunuyor. Ancak ülkemiz her kalem afetlere maruz kalabilen tıpkı coğrafya özelliklerine cemaat. O yüzden rastgele türlü afete cebin tekrar yeniden bulunan yapımızı, imkanlarımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor.”

Vali Toraman, tatbikatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Programa, Elazığ Belediye Reisi Delice Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Cahit Çelik, İl Güvenlik Müdürü Cesamet Baskın, İl Jandarma Komutanı Albay Amaç Evren, gurur ve yapılış müdürleri ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri üstelik katıldı.Share: