Şarkıcı Gülşen’in karakolda imza verme şartı kaldırıldı, dar dışına depar yasağı sürüyor

30 April 2022’de verdiği bire bir konserde İmam Hatip Liselilere müteveccih söylediği “İmam hatipte aydınlık henüz ilk kendisi, sapıklığı oradan geliyor” sözler zımnında hakkında “Halkı garaz ve düşmanlığa kımıldatma” suçundan sorun açılan Gülşen Çolakoğlu, bilgili karşısına çıktı. Şarkıcının yargılandığı davada sunulan uzaklık kararla ‘en mail karakola imza verme’ şeklindeki adli kontrol kaldırılırken yetersiz dışına sorti yasağının devamına karar verildi.

“ARKADAŞIMLA ŞAKALAŞTIM, ATILI YANLIŞLIK İŞLEMEDİM”

İstanbul 11. Temel Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Gülşen Çolakoğlu ve 14 şikayetçi katıldı. Antrparantez Kadın ve Demokratlık Derneği(KADEM) avukatları üstelik amade bulundu. Savunma yapan Gülşen şunları söyledi: ,”Bu konuda henüz önce da ifadeler verdim. Yeniden ederim suçsuzum. Enstantane böylecene beraat edeceğime inanıyorum. Bilcümle bahis hayal içinde tıpkı arkadaşımla şakalaşmadan ibarettir. Sahnedeyken dinleyicilerin arasına gelmek istedim. Kalabalıkta bu tür olmadığından sahnedeki arkadaşlarımdan birini beni seyircilerin arasına taşımasını istedim. Aynı arkadaşım alay kendisine seni önder taşısın dedi. İmam üstelik aramızda bu lakapla mezkûr Miraç Çelenktir. Bu lakabın özel tıpkısı anlamı bulunmayan. Manzara şovlarında sıklıkla şakalaştığımız bir arkadaşımızdır. Tayf heyecanının getirmiş olduğu refleksle, manzara üzerindeki iki hayat arasındaki diyalogtur. Hassaten diyalog kendisi diye niteleyerek bitmektedir. Bunu söylerken ne üçüncü aynı nüfus ne bir sosyal tabaka ve kesimi hedefledim. Tekrarlamadım altını çizmedim alkışlatmadım bilahare tanıtım amacıyla kullanmadım dolayısıyla halkı hedef ve düşmanlığa kımıldatma tavrı sergilemedim. Niyetim katiyen bu gayrimümkün, üzerime ertelenmiş suçu işlemedim.”

“VİDEONUN YAYILMA ZAMANI MANİDAR VE MANİPÜLATİF”

“İki can arasında sabık bu diyalog nedense hedefe oturtuldu. Değerlerini incitmiş olabileceğim herkesten özür bile diledim. Mesleki kimliğim ve duruşumun aynı bedeli olarak mağdurum. Kadınlığım, bedenim, eşliğim anneliğim üzerinden defaatle sözel adına linç ve istismara uğradım hassaten amaç gösterildim. Ama gene birlikte his ve düşüncemi yeri geldiğinde tabir fail biriyim. Sahnedeki şaka, toplumsal duyarlılığımım tıpkı uzantısı tezahürü değildi. Yemeden Içmeden iki dirilik arasındaki şakaydı. Izah demeç genişlik anacı yoktu. Ama nedense öyleymiş üzere bir yere çekildi. Ayrıca zamanlaması ve yayılması bana göre düşündürücü ve manipülatiftir. Konser 30 nisan videonun yayılma tarihi ise 24 Ağustos’tur. Arada 4 ay vardır.”

Gülşen’in avukatı Himmet Emre da müvekkili karşı aklanma talep etti.

“MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUM”

“Videonun 4 kamer sonraları ortaya çıkarılması yayılması ertesi periyot linç kampanyası başlatılması ve cezaevine girmem ayrımsız dolaşma sürdü. Ben bütün bunları hayatta Gülşen olarak var olmamın cezalandırılması olarak görüyorum. Manevi kendisine çokça orantısız bedellere maruz kaldım. 5 periyot Bakırköy mahpushane 15 periyot evde almak için 20 dönme mapus cezası aldım. Yeryüzü kötüsü oğlum İspanyadadır. 5 yaşındaki çocuğumdan uzak kaldım. Eşimin işleri zımnında ego ondan, o benden mahrumdur. 50 kadar konser fek oldu. Bunların tazminleri gerekiyordu ve ödendi. Sahnede ve arkasında mütezayit arkadaşlarımın de mağduriyetlerini karşıladım. Ev dışı yasağı dolayısıyla oradaki konserlerime gidemiyorum. Yeni konserler planlayamıyorum. Bu mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Bunu ailem, hareket arkadaşlarım amacıyla da istiyorum.”

İMZA ŞARTI KALDIRILDI, YETERSIZ ALIMLI YASAĞI BITMEME EDİYOR

Gülşen’in yargılandığı davada sunulan mesafe kararla ‘en mümasil karakola imza verme’ şeklindeki adli taharri kaldırılırken az dışına sorti yasağının devamına karar verildi. Tanık dinlenmesinin ve müdahillik taleplerinin ayrımsız sonraki duruşma değerlendirilmesine karar veren mahkeme, davayı 21 Mabeyin saat 10.00’a erteledi.

Share: