Hayal Avşar ile tanındı Cumhur Reisi Erdoğan ile baştan yazmaya başladı

Görüntü Avşar ile tanındı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baştan yazmaya başladı

20 yıl önce danışma dünyasına küstü Cumhurbaşkanı Erdoğan amacıyla baştan yazmaya başladı

Dönemin magazin dünyasına bomba kadar düşen nağme sözü yazarı sınır ötesi operasyonlar üzere türkü yazdı

GAZİANTEP – Bir dönemler Imge Afşar’ın kızı Zehra Çilingiroğlu için yazdığı nağme sözleriyle tanınan saz şairi İsmail Kurt, 20 sene sonra yeniden yazmaya başladı. Aldanmaz’u baştan azdıran ise şiirlerin konusu ise Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, YPG/ PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde işgalinde tuttuğu bölgelere yaptığı harekatlar ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi oldu.

1990’lı yılların böylece Görüntü Avşar, katıldığı televizyon programında karnındaki Zehra çağa üzere gidiş sözü yazana binlerce dolar vereceğini açıklamış ve sonrasında ise kimsenin yazamadığını söyleyerek Türkiye’de üzüntü sözü yazarı olmadığını ifade etmişti. Bunun üstüne Şanlıurfalı âşık İsmail Aldanmaz, Görüntü Afşar’ın kızı Zehra amacıyla “bebeğim” isimli şiiri yazarak Kurtulma Muhtar’a ulaştırdı. Reha Muhtar, ise 1998 yılında Fransa’bile düzenlenen düğün ile evlenen Imge Avşar’a, düğün gecesi şaşırtı yaptı. Canlı yayında stüdyo konuğu olan Şair İsmail Kurt, Hülya Afşar’ın binlerce dolar sözüne karşın yazdıramadığı şiiri yazarak, kendi seslendirdi. Aldanmaz’un yazdığı koşuk, Görüntü Avşar’ duygulandırırken mecmu Türkiye’nin konuştuğu bahis haline geldi. Şiiri Rüya Avşar’a sükseli aynı şekilde ulaştırmanın mutluluğunu hayatiyetli İsmail Aldanmaz, ülkenin gündemine oturarak, magazin dünyasının dikkatini çekti.

Teklif konusunda öneri aldı

Dönemin adlı sanatçılarından teklif konusunda öneri almaya başlayan Kurt, sanatçıların tuhaf ve garipsediği istekler dolayısıyla şarkı sözü yazmayı bıraktı.1998 yılından itibaren yır sözü yazmayan İsmail Kurt, 2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri eliyle Suriye’birlikte yapılan Zeytin Dalı harekatına büyüklüğünde eline soy almadı. Zeytin Dalı Harekatı’ndaki Afrin Zaferi sonrası Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “Keşke bir şiir, benzeri destan yazılsa” demesi konusunda yeniden üzüntü sözü yazmaya başlayan İsmal Kurt, Zeytin Dalı Harekatı’nın yanında Fırat Kalkanı ve Sulh Pınarı harekatları için da şiir yazdı. Yazdığı şiirlerin marş veya ezgi kliplerinde kullanılabileceğini tamlayan Aldanmaz, şiirlerin fırka seçme müziği yerine bile kullanılabileceğini vurguladı.

“Kalemimi servet karşılığında tasdik etmedim”

Gaziantep’te hayatiyetli zor hoca ve terane sözü yazarı İsmail Aldanmaz, dönemin magazin gündemine bomba üzere düştüğünü ancak kaleminin para karşılığında satın içerlemek istemesi nedeniyle yazmaya mesafe verdiğini belirterek, “Ben 2000 yılı öncesinde yazmış olduğum eserlerle bütün Türkiye’ye kendimi tanıttım. Fakat 2000 yılı öncesindeki kültür, beyaz perde, temsil, oyunlar, skeçler, şarkılar ve folk müziği bölümleri kabilinden Türk Musahabe Müziği, Popüler belirli eşhas marifetiyle parsellenmiş ve bloklaştığından ufuk aralarına kimseyi almadılar. Ki olursa olsun, benimde o tarihlerdeki şansızlığım ama kalemim yazılmayanı yazdığı için aralarına girmeye çalıştım ve bunu bile bire bir şartla başarırdım isteseydim, ancak on paralık birisi sen yazacaksın bizim için paranı alacaksın. Sen yazmadın biz efsus şartıyla benden istediler bende kalemlerimi 2000 öncesi bu dallardaki tek birine kalemimi dünyalık karşılığında teslim etmedim. Yalnız Rüya Afşar Hanım Görgülü Türk müziğinde şarkı güfteci yoktur demesi konusunda o ahit kim şarkı alay yazarları konusunda gitti Hayal Afşar’birlikte ayrımsız televizyon kanalında kızmayın kızım Zehra’ya bire bir nağme sözü edebiyat yazarsanız eğer Türkiye’birlikte tempo hezel yazarısınız, ama yazamazsanız değilsiniz. Aynı kamer geçtikten sonradan kimesne yazamayınca çıkıp dedi ki Türkiye’bile haz güfteci yoktur. Köle bunun konusunda Reha Muhtar’ı arayarak edip vardır, ama parsellenmiş ve bloklaşmış bire bir madde olduğu amacıyla sesimizi duyuramıyoruz. Onun yardımıyla yazdıklarım gönderildi Hülya Avşar’ın evlendiği tün da seslendirdim. Büyük ses ve yankı uyandırdı” şeklinde konuştu.

“Erdoğan kalemimin yeniden yazmasına şalter oldu”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrin Zaferi sonrasındaki ‘Bari ayrımsız şiir, ayrımsız uzunluk yazılsa” söylemi konusunda yeniden nağme sözü yazmaya başladığını anlatan Aldanmaz, “Hanek dünyasının kirliliğini gördüğüm ahit kalemimi konfirmasyon etmemek üzere aynı yere çekildim amma bugün Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları tekrardan kalemimi yazmasına açkı oldu. Alelhusus Suriye’nin kuzeyinde kabarmak matlup terör koridorunu 3 harekatla bozuk etti. Kul tıpkısı âşık adına bu 3 harekatın hepsine ayrı ayrı şiir yazdım. Bu şiirde sayın Cumhurbaşkanımızın, şehitlerimizin, gazilerimizin yaptığını sözcük kelime, dikkatlice, ana kara ana kara yazıldı. Destanlaştırıldı cumhurbaşkanımız istedi ben yazdım. Şimdide sanatçılarımız ve şarkıcılarımızdan seslendirip okumalarını istiyorum. Bunu da bilcümle gelişigüzel tarihe para edelim” diye niteleyerek konuştu.

Şiirleri Erdoğan’a onurlandırmak istiyor

Yazdığı yol sözlerini çerçeveleterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ hediye etmek istediğini belirten Aldanmaz, “Sayın Cumhurbaşkanım, sponsor bulup şiirlerimi yazılıp çerçeveletirsem Gaziantep’e geldiğinizde akseptans ayar misiniz. Serbest milleti üzere değil, Dünya milletleri için arz iyisini talip, sunu güzelini işleyen bunlar zarfında mütemadi etkin, tıpkı dahi ‘milletimin hizmetkarıyım’ diyen yanlışsız adam, köle kalemimle bırak senin hizmetkarın olayım. Sen Türkiye yüz yılını taçlandır, ego şiirlerini yazayım” dedi.

Kurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle yazdığı Suriye’nin kuzeyindeki 3 hudut dışı harekat ilişkin yazdığı şiirleri dahi seslendirdi.

Share: