Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede, Kırklareli’nde incelemelerde bulundu

Endüstri ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde kurulması planlanan ‘Pınarhisar Katışık Uran Bölgesi’ alanında incelemelerde bulundu.

Büyükdede, beraberindeki Kırklareli Valisi Birol Ekici, Pınarhisar Kaymakamı Betül Büyükkılıç ve Belediye Başkanı İhsan Talay ile alay malay Klişe Mahallesi’ndeki araziyi gezdi.

Pınarhisar Kompozit Uran Bölgesi Projesi hakkında hikmet düzlük Büyükdede, elan bilahare Pınarhisar Şehremaneti Başkanlığı’nı ülfet etti.

Büyükdede burada yaptığı konuşmada, Trakya’nın endüstri alanları itibarıyla çok oylumlu tıpkı toprak olduğunu söyledi.

Çerkezköy’den Edirne’ye kadar kurulması planlanan ciddi alanda hedeflenen sanayi, ekincilik, ev, lojistik, otoyollar, demiryolları ağlarıyla Avrupa’ya bağlanan hatların koordinasyonu konusunda haddinden fazla yetişkin çalışmalar yapıldığını vurgulayan Büyükdede, vekâlet kendisine bu kabil bölgelerde maksimum feyiz elde etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Kırklareli’nin sanayi kavşağının ortasında bulunduğunu ifade fail Büyükdede, bölgede çok koca sanayi tesislerinin elektrik gösterdiğini belirtti.

Avrupa’ya yakınlığı nedeniyle bölgeyi koskocaman bire bir mühim düzlük adına gördüklerini anlatan Büyükdede, “Avrupa’ya yeryüzü mail yüce aynı uran alanı bu bölgeler. Çokça mefret ayrımsız ekincilik alanımız, çok yüce orman alanlarımız var. Bu alanların haddinden fazla dolgunca değerlendirilmesi amacıyla tıpkı çabamız var. Kırklareli endüstri bakımından üstelik küçük bakanlığımızın gözbebeği olan şehirlerimizden bire bir tanesi.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin ihracatına bölgenin elan aşkın ulama sağlaması amacıyla savaş ettiklerine meni eden Büyükdede, şöyle devam etti:

“İnşallah Türkiye’mizin ihracatının, Türkiye’deki yatırımların bu bölgelerde da geliştirilmesi konusu gündemimizde. Bunu masaya yatırarak pekâlâ tıpkı koordinasyon kurabiliriz, hem tarımımızı dulda ederiz, hem ormanlarımızı sıyanet ederiz, buradaki sularımızı vikaye ederiz, buradaki gusto varlıklarını dulda ederiz bunun yanında endüstri alanlarımızın bile optimum değerlendirilmesi, planlanması telaşındayız.”

Programda mütekellim Ilbay Ekici üstelik endüstri alanlarının henüz aşkın geliştirilmesi üzere savaş verdiklerini söyledi.Share: