Mersin Ağacı haberi: Silifke’de 225 yetiştiriciye 180 titrem yem dağıtıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesince, Silifkeli üreticilere 180 ton ağızotu dağıtıldı.

Sazak Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi koordinesinde üreticilere bindi olmaya ve site genelinde üretimi artırmaya müteveccih çalışmalara devam ediyor. Bu çerçevede Silifke’de planlı tevzi töreniyle, büyükbaş efsanevi yetiştiricilerine darı flake yemleme desteği sunuldu. Antrparantez, Erdemlili ve Silifkeli üreticilere nergis soğanı ile lavanta fidesi desteği bile verildi. Sazak Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer de törene katılarak, üreticilerle tıpkı araya geldi. Törende üreticilere seslenen Başbuğ Seçer, ekincilik alanında hayata geçirdikleri projeleri anlattı ve Mersin için boyuna çalıştıklarını söyledi.

“Bu bölgede 681 yetiştiriciye toplamda 545 titrem yem dağıtacağız”

3,5 yıllık süre boyunca tam imkansızlıkları imkana çevirdiklerini, tarımda, toplumsal politikalarda, enfrastrüktür, üstyapı yatırımlarında iddialı olduklarını belirten Seçer, “Zaman Silifke’birlikte 43 mahalleden, 35’i karı 225 büyükbaş efsanevi yetiştiricisine 180 titrem akdarı flakes dediğimiz yemleme dağıtımını yapıyoruz. Güzeşte sene yeniden sığır üreticilerine silaj dağıtımı yaptık. Can başı dağıtacağımız ağızotu miktarı 800 kilo olacak. Silifke dahil doğmak amacıyla Erdemli, Mutluluk ve Gülnar’dahi bütün 681 büyükbaş efsanevi yetiştiricisine, yüzde 50’si yardım olan bu yemden toplamda 545 ton dağıtım yapacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Tarıma ve hayvancılığa desteklerimiz devam edecek”

Başbuğ Seçer, nergis soğanı ve lavanta fidesi dağıtımlarını dahi bu yıl Silifke’den başlattıklarını anlatım ederek, “Bu yıl Mersin Ağacı genelinde 100 bin lavanta fidesi dağıtacağız. Nergis soğanı dağıtımlarını da gerçekleştireceğiz. Bizim katkılarımız bunlarla sınırlanmış değil. Tarımda oldukça iddialıyız. Hayvancılık üstüne birçok belediyenin kat sayı alacağı ‘Haydi Gel Köyümüze Vurdumduymaz Dönelim’ projesini, 3 yıldır seçkin sevgili yaşamadan bitmeme ettiriyoruz” diyerek konuştu. Bölgelerin özelliklerine bakarak küçükbaş efsanevi dağıttıklarını belirten Seçer, “Kaynaklarımızı kesinlikle israf etmeyeceğiz. Üretime katkı yapacağız amma ne yaptığımızı bile bileceğiz. Paramızı sokağa atmayacağız” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz seçme yıl 100 km sulama borusu dağıtmak”

Sulama borusu fiyatlarında 5-6 tekmil artım olmasına rağmen, sulama borusu desteklerini birlikte önemsediklerini belirten Seçer, şöyle bitmeme etti; “Tığ hem HDPE boru, hem çelik borazan veriyoruz. Değme yıl hedefimiz 100 kilometre sulama borusu duman etmek. Koca olan toprakla suyu buluşturup daha verimli, elan nitelikli, münasebet değeri elan yüksek mahsulat yetiştirilmesini ulaşmak. Bu gerçekte bizim yasalı görevimiz değil. Bu yaptığımız; özellikle kıytırık çiftçiye, familya işletmelerine ve eş üreticilere yaptığımız bire bir katkı. Bu konuda tığ kadınlara ayrımcılık yapıyoruz. Zira, kadınların çalışmasını ve üretime ulama sunmasını istiyoruz.” – MERSİN

Share: