Meteoroloji’den Marmara İçin Ikaz: “Baskın, Feyezan ve Yıldırımlara Karşı Titiz Olunmalı”

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü, erte Marmara Bölgesi’nde asuman ses boğanak yağış beklendiğini duyurarak vatandaşları sel, taşkın ve yıldırımlara karşı uyardı.

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü internet sitesinden yapılan uyarıya göre, yarın Marmara Bölgesi’nde gök ses boğanak yağmur enerjik olacak. Meteorolojiden yapılan uyarma şöyle:

“12.09.2022 Pazartesi günü Marmara Bölgesi’nde beklenen gök curcunalı boğanak yağışların şeb saatlerinden itibaren (03: 00 TSİ) Trakya’da ( Edirne, Kırklareli, Tekirdağ), sabahleyin saatlerinden itibaren kuzeyinde ve doğusunda ( İstanbul’un yıldız kesimleriyle Küçük Asya yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Bursa çevreleri) kısa devamlı ve yerli almak üzere sağlam (21-50 kg/m2) olacağı anlayış ediliyor. Yağışların Trakya’da öğle saatlerinden sonradan, maşrık kesimlerde akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Vehleten baskın, taşkın, sebep, evcil dolu yağışı, gücük süreli sıkıntı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara cebin titiz ve tedbirli olunmalıdır.”

Share: