Köylüler kışlık erzaklarını frijider adına yerey altında dulda ediyor

Muş’un Korkut ilçesine sadık Yünören köyünde diri vatandaşlar, kışlık erzaklarını soğutucu hesabına toprağın altında oluşturdukları alanda esirgeme ediyor.

Merkeze 56 kilometre uzaklıktaki Yünören köyü sakinleri, kışlık ve yazlık besin erzaklarını yunak ve soğuk havaya alın asırlık gelenekle koruyor. Atadan kalma geleneği yaşatmaya bitmeme fail köylüler, yaz mevsiminde ürettikleri peynir, yoğurt, sadeyağ, dermansız ve konserve gibi asıl gıda malzemelerini toprağın altında yaptıkları hususi mahzenlerde müdafaa ediyor. Köyde çabukça hızla değme habbe uğrunda toprağa batık şekilde bulunan hususi alanlar, köylülerin vazgeçilmezleri arasında kayran alıyor.

Köy sakinlerinden Şakir Gül, arazi altında kurdukları kilerlerde kışlık erzaklarını koruma altına aldıklarını söyledi. Kilerde argın, peynir, yoğurt, menemen ve başka kışlık ürünleri sakladıklarını kaydeden Gül, “Kilerlerimiz literatür serin, kışın hamam oluyor. 4 metre boy, 2 metre genişliğinde. Babadan kalma geleneği sürdürüyoruz. Buzdolabından henüz domuzuna. Şita mevsiminde çekicilik hangi kadar itici olursa olsun bura ısıdam oluyor, gökçe yazın de benzeri o kadar serin oluyor. Geleneğimizi bitmeme ettiriyoruz. Köyde serian anında herkesin böyle bir kileri var” dedi.

“Kışın ısıdam tutuyor, edebiyat serin tutuyor”

Vatandaşlardan Erkan Gül ise kileri dipfriz adına kullandıklarını belirterek, “Peynirlerimizi, yoğurtlarımızı içine koyuyoruz. 1 sene içinde kalsa de ürünler bozulmuyor. Kışın ısıdam tutuyor, gökçe yazın serin tutuyor. Erzakları koyu dondurucudan daha dolgunca koruma görevlisi ediyor. Çokça fena hâlde. Yiyeceklerimiz tıpkı yıl süresince süresince kalıyor. Çok mutlu kalıyoruz. Bu dedelerimizden mevrut tıpkı gelenek. Bunu bitmeme ettiriyoruz. Örgensel ürünleri kilerde himaye ediyoruz” diye konuştu. – MUŞShare: