Türkiye ve Ukrayna ortada Altyapı İyileştirmeye İlişkin Uzlaşma Zaptı imzalandı

Türkiye ve Ukrayna arasında, Ukrayna’nın çarpışma sonrası baştan inşası için Enfrastrüktür İyileştirmeye İlişkin Uyuşma Zaptı imzalandı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Ululuk Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin davetine icabetle ülkenin batısındaki Lviv kentine geldi. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ilk kez ülkeye müzakere gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Potocki Sarayı’nda Zelenskiy ile ikili müzakere gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Erdoğan, Zelenskiy ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres müselles görüşmeye geçti. Ukrayna Enfrastrüktür Bakanı Oleksandr Kubrakov ve Tecim Bakanı Mehmet Muş, görüşme sonrasında Ukrayna’nın cenk sonrası baştan inşası için Altyapı İyileştirmeye İlişkin Antant Zaptı imzaladı.

“Türkiye bizim stratejik müttefikimiz”

Erdoğan’ın eke ziyaretine ve Türkiye’nin desteğine ilişik izah eden Kubrakov, “Türkiye bizim ciddi müttefikimizdir. Türk ortaklarımıza, Rusya aracılığıyla fesih edilen altyapının yeniden düz yazı edilmesinde işbirliği ika istekleri için minnettarız. Türkiye, özellikle Zaporijya ve Kremenchuk köprüleri ilkin oluşmak amacıyla kez ve köprülerin yapımında geniş deneyime sahip. Türkiye güvenli tıpkı kuma yerine kendini kanıtlamıştır. Bu nedenle baştan tertip çalışmalarının pratik sonuçlarını bodur sürede bekliyoruz” dedi.

İlk proje belirlendi

Ukrayna Şevket Başkanlığı marifetiyle yapılan açıklamada ise, “Hususi projeler dışında Türk devletinin danışmanlık ve teknik arkalama sağlaması öngürülmektedir” denildi. Açıklamada antrparantez, Ukrayna ve Türkiye’nin Ukrayna’nın baştan nesir edilmesi için ortak benzeri grup oluşturulacağı aktarıldı. Hayata geçirilmesi muhtemel önce projenin ise, Bucha ve Irpin’i Kiev bölgesindeki Romanivka köyüne bağlayan bire bir köprü olması planlanıyor. – LVİV

Share: