İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karakılçık Buğdayını Yaygınlaştırıyor

İzmir’da tafsilatlı yıllar sonraları dede tohumu karakılçık buğdayının üretimini baştan teşvikçi İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2023 sezonu nesil dağıtımına Ödemiş’ten başladı. Üreticiden çalım garantisiyle güzeşte yıl 4 bin dönüme ekilen karakılçık buğdayı tohumu, bu zaman İzmir başta görünmek için Manisa, Burdur ve Denizli’birlikte hep 11 bin dönümde toprakla buluşacak.

Babalık karakılçık buğdayı, İzmir’in artımlı topraklarıyla buluşmaya bitmeme ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2023 sezonu zürriyet dağıtımına Ödemiş’te törenle başladı. Soy Sop tevzi törenine, Ödemiş Şehremini Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Dairesi Başkanı Büyüklük Meriç, İzTarım SAVUŞMAK Umumi Müdürü Maksat Onkardeşler, divan üyeleri, muhtarlar, kooperatif üyeleri ve haddinden fazla sayıda dikici katıldı. Törende, Ödemiş’teki 28 üreticiye 8 bin 880 kilogram karakılçık tohumu verildi.

Törende mütekellim Zirai Hizmetler Dairesi Başkanı Celal Meriç, “İklim krizi seçme güzeşte dönme istihsal şartlarını zorluyor. Eş olduğumuz arazileri bizden sonraki nesillere olabildiğince akva ve mıhlı artırmak zorundayız. Bunun yegâne bire bir yöntemi var. Doğanın bize verdiği yerel tohumlarla ve evcil efsanevi ırklarıyla, bölgenin bize sunduğu yerel imkanlarla peyda etmek zorundayız. 2009’da Seferihisar’da aynı apaz karakılçık tohumuyla yola çıktık ve projeyi büyüterek ilerliyoruz. Emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum” dedi.

İzTarım SAVUŞMAK Umumi Müdürü Erek Onkardeşler ise güzeşte yıl olduğu kadar bu yıl de üreticiye karakılçık buğdayı tohumu dağıtmanın heyecanı ortamında olduklarını belirterek, “Bu üretim sezonunda İzmir ve ilçelerinde 11 bin dönüm araziye ulaşıyoruz. Bu miktar, babalık tohumlar açısından haddinden fazla heyecan donör aynı rakam. Dünyada seçkin dönme 12 milyar kişiye yetecek kadar gıda üretiliyor. Fakat dünyada 8 bilyon âdem var. Yani 4 milyarlık besin ziyan oluyor. Bize senelerce, ‘Atalık tohumlarla doyamazsınız, hibrit tohumlarla doyarsınız’ denildi. Ama dünyada kimse açlığa çözüm bulamadı.  Pandemi süreci birlikte bize kendi tohumlarımızın hangi kadar koskocaman olduğunu gösterdi. Zaman burada gerçekten çok eşsiz benzeri hisse senedi yapıyoruz. Ödemiş halkının gösterdiği bu haz bizim üzere haddinden fazla şanlı. 29 üreticimize yemeden içmeden bu sene aldığımız rakamları temel alırsak 1,5 milyon destek sağlamış olacağız. Yükselen enflasyonla gelişigüzel önümüzdeki yılı hesapladığımızda bu miktar henüz da artacak” diyerek konuştu.

“BU YOLU ÇİFTÇİMİZLE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

Ödemiş Belediyesi olarak ürünlerin teşrinievvel sürecinden sonraları bile üreticiyle gelişigüzel akıntı etmeye devam edeceklerini rapor eden Ödemiş Şehremini Mehmet Eriş, şunları söyledi:

“Yıllar geçmiş Bronz Başkan’ımızın yakmış olduğu meşalenin ayrımsız kıvılcımını da burada görüyoruz. Güzeşte sene teşrinievvel yapmış ve ne kadar akıllıcasına ayrımsız yatırım olduğunu görmüştük. Babalık tohumlarımıza eş çıkmadığımız sürece birileri bu boşluğu dolduruyor. Ekim ayının sonuna geldik ve albeni 28 derece. Toprağa bakarsak mutlak elan fazlasını veriyor. İzTarım’ın yaptığı çalışmayı biz birlikte candan destekliyoruz. Bizim Zirai Hizmetler Müdürlüğü’müz birlikte ekilen herhangi bir alanda üreticinin yanınızda olacak.”

Atalık tohumlarını düz üreticiler ise belediyeye teşekkür etti. Emine Ceylan, “Bronz Başkan’ımıza teşekkürname ediyorum. Bizlerin dahi müstahsil yerine katkıda bulunması gerekiyor. Susuz tarım çokça balaban. Arz azından ovamızın suyunu bir iki kısaltmak gerekiyor. Atalık tohumu ekmemiz heybetli” dedi.

Cahit Kıpırdak ise “Ben, rastgele tip tarımı yaptım, yeryüzü konuşu yerine bunu buldum. Sulamadan, enerjiden, gübreden, ilaçtan kurtulacaksınız. Bunlar heybetli girdiler. Seçme aktarılma maliyetler artıyor. Bu tohumları bütün alay malay çoğaltalım” diyerek konuştu.

Cahit Altuğ üstelik artık karakılçık buğdayı ekimi üzere daha çok sulp olması gerektiğini vurguladı ve ” Ukrayna’dan, Rusya’dan ithal etmeyelim, zat topraklarımızda yetişsin bu mahsuller. Kusurlu tarım politikaları bizi bu noktaya getirdi. İnşallah önümüzdeki yıllarda elan bile büyüteceğiz” dedi.

İZMİRLİ MARKASI İLE TÜKETİCİYE ULAŞTIRILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2022 sezonunda, 80 ton babalık karakılçık ve bağlama çavdarı tohumunun 4 bin dönümde ekilmesini sağladı. 2022 hasadında tam 350 titrem yayın elde edilerek gelgel garantisi verilen çiftçilere kestirmece 4 milyon teklik bindi sağlandı. Hasadı yapılan tohumların ayrımsız kısmı, 11 bin dönüme ekilmek için 2023 istihsal sezonu için ayrıldı. Ayrımsız kısmı ise taş değirmenlerde öğütülerek İzmir markasıyla karakılçık unu ve makarnası yerine tüketicilere ulaştırıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin karakılçık projesi, kentin ovalarından çıkarak çevre illerdeki çiftçilere bile düş olmaya başladı. Bu sene karakılçık buğdayı tohumunun Denizli, Burdur ve Manisa’de da ekimi yapılacak. Karakılçık buğdayının yanı sıra nohut ve arık fasulye çocuk desteği çalışmaları da bitmeme edecek.

Share: