Avrat keyif çalışanlarına ileri sürüş eğitimi verildi

Burdur’de 112 Acil Servis Hizmetlerinde vazifeli 11 karı esenlik çalışanına, ihtiyaç halinde cankurtaran kullanabilmeleri için gelecek sürüş eğitimi verildi.

İl Keyif Müdürlüğünce planlı “Cankurtaran Sürüş Tekniği” eğitimlerinde kudretli olan 11 eş sağlıkçı elan sertifikalarını aldı.

Burdur Cankurtaran Servisi Başhekimi Cemal Şencan, AA muhabirine, ambulansın vakaya ulaşma süresini kısaltmayı amaçladıklarını söyledi.

Verdikleri hizmette hız kadar güvenliğin bile şanlı olduğunu vurgulayan Şencan, “Bundan Sonra ambulansta işyar sürücü ehliyeti olan yekpare personelimiz ambulansı kullanabilecek duruma geliyor. Bu eğitimle ambulansı da çokça mebzul tanımaya başlıyorlar. Motor bakımını, sargaç değiştirmesi gerekirse bunu lacerem yapacaklarını, karlı şartlarda zincir arızi kabil araçla ilgilendiren birçok mekanik teknikleri kazanıyorlar.” dedi.

Şencan, kursiyerlerin bunun beraberinde encam sürüş tekniğiyle vehleten kaçışlar, manevra kabiliyeti, mukavim el ve gidiş geliş koşullarında zahir akıntı etmeleri konularında eğitim aldıklarını kaydetti.

Ivedi vakalara ulaşmada Afiyet Bakanlığının ön gördüğü süreleri yakalamada efdal orana ehil olduklarını dile getiren Şencan, “Kesim içi vakalarında yüzde 98-99 oranında 10 dakikada evvel engelleme süremiz bulunan. Kırsaldaki vakalarda Bakanlığımızın oranı 30 zaman, bu süreyi yakalama oranımız de yüzdelik 99 civarında. Bu eğitimlerle ilimizde çabuk bire bir şekilde vatandaşlarımıza hizmet vermeyi sürdürüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Bildirme büyük mutluluğumuz hastaları zamanında doldurmak”

Ivedi Tababet Teknisyeni Selda Tekerlek, eğitimin hayır olduğunu dile getirdi.

Cankurtaran sürücülüğünün pres ayrımsız gelişim olduğuna dikkati çekici Teker, “Acil vakalara tıpkı duygusal kurtaracağım duygusuyla yola çıkıyoruz. Yeryüzü iri mutluluğumuz söz gelişi kalp aksesi nâkil benzeri kişiyi eskiden hastaneye eklemek. Bu eğitimlerle bunu elan hızlı ve sakıncasız yapmayı öğreniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Paramedik Ayşe Alakuş, ambulans sürüş tekniği eğitiminin üstesinden geldiklerini, yeni yetenekler kazandıklarını anlattı.

Ümmühan Tüzcel, 10 yıldır 112 Evgin Serviste çalıştığını, ambulansı henüz titiz ve emin girmek için eğitime katıldığını kaydetti.

Eğitmen Kasıt Mutlu ise 4 yıldır kentte cankurtaran sürüş teknikleri eğitimini sürdürdüğüne belen ederek eğitimin tıpkısı zaman nazari, 3 aktarılma uygulamadan oluştuğunu aktardı.

Share: