İsrail, Gazze’den sonradan Günindi Şeria’de birlikte yıkıma başladı

Gördü tanıklarının aktardığına göre, İsrail ordusu Dölüt şehrinin güneyindeki Zırh beldesine baskın düzenledi.

İsrail askerleri, “destursuz” olduğu gerekçesiyle Filistinlilere ilişik 5’i bölük namına makbul 9 yapıyı yerle benzeri etti.

İsrail güçlerinin 6 Temmuz’da Silah beldesine düzenlediği baskında arbede yaşanırken, 20 yaşındaki Filistinli Rafik Riyad Gannam hayatını kaybetmişti.

Tarım arazilerine beis verdi

Günindi Şeria’nın güneyinde Halk-Halil yakınlarındaki Tarkumya bölgesine üstelik hâkim özne İsrail güçleri, tarım arazilerini halel etti.

İsrail askerleri, Tarkumya’da kâin 12 dönüm tarım arazisindeki zeytin ağaçlarını buldozerlerle söktü.

İsrail yönetimi, Gün Batısı Şeria’nın “C bölgesi” ile Doğu Kudüs’te “bayındırlık izni” olmadığı gerekçesiyle Filistinlilere ilişkin evleri cebren yıkıyor. Filistinlilerin ise “imar izni” almak için zaman zaman senelerce beklemeleri gerekiyor.

Filistin ile İsrail yönetimi beyninde 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde karışma altındaki Gün Batısı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

TRT Haber’in haberine bakarak yüzde 18’i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi yönetsel ve asayiş adına Filistin’e, yüzdelik 21’lik “B bölgesi”nin yönetsel yönetimi Filistin’e, güvenliği ise İsrail’e devredilirken, yüzde 61’ini havi “C bölgesi”nin hile ve güvenliği İsrail’e bırakılmıştı.

Filistinli sivil cemiyet kuruluşu “Yerey Tetkikat Merkezi”nin Teşrinievvel 2021’üstelik yayımladığı raporuna göre, İsrail, işgalin başladığı gündüz olan 1967’den bu yana Gün Batısı Şeria ve Şark Kudüs’te Filistinlilere ilgili 11 bin 900 evi yıktı, 73 bin kişiyi ise yerinden etti.

İsrail ve Gazze’deki İslami Cihad arasındaki ateşkes uygulamaya girdi

 

İsrail’in Gazze saldırısı 3. gününde: Bilanço ağırlaşıyor!

 

İsrail: Gazze’den 449 roket atıldı

 

Share: