Babacan: Tutkun da olsa dominant intihap ihtimalini görüyoruz

DEVA Partisi Genel Başkanı Mehabetli Babacan, kurum olarak seçime amade olduklarını belirterek, “Tığ tutkun dahi olsa baskın seçim ihtimalini görüyoruz. Yani bu hükümet eylül ayında değişmeyen alıp, teşrinisani ayında ayrımsız seçime gidebilir. Dolayısıyla böyle benzeri belki var ama hastalıklı ihtimal” dedi.

TILSIM Partisi Umumi Başkanı Mualla Babacan, Denizli programı kapsamında bugün Denizli Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Cemiyet Başbuğ Yardımcısı Mutlu Güler ve Genel Sekreter Ramazan Gösterişli vasıtasıyla karşılanan Babacan, elan sonradan matbuat mensuplarına açıklama yaptı. Türkiye’nin seçimden sonraları kuşkusuz yönetileceğinin altyapısını hazırladıklarını tamlayan Babacan, “Bunun için değişik eylem planları hazırladık. 6’lı masaya dahi katkı veren benzeri siyasal partiyiz. Allah baht ederse seçimlerden sonraları nitelikli çoğunluğu Divan’te sağlayarak anayasa değişiklikleriyle beraber ülkeyi güçlenmiş saylav sisteme etmek üzere ceht göstereceğiz, katkı vereceğiz. Öğür genel başkanı namına Türkiye’nin yönetiminin tümüne talibiz, dolayısıyla sağlığı da eğitimi dahi hukuku de çalışıyoruz. Türkiye’nin bilcümle sorularının çözümüne talibiz. Başvekil yardımcısı ve icra vekili kendisine görev yaptığımız zamanlarda ağırbaşlılık alanlarımda gereğini fazlasıyla yaptım. Hep veriler, zaman ortada, herhangi bir husus arasında, bugün dahi ülkenin yönetimine talibiz. ve bilcümle sorunların çözümünü 90 günde, 180 günde 360 günde lacerem gerçekleştireceğimize dair gösteri planlarımızda degaje tıpkı şekilde üstenme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘6’LI MASADA İŞ BİRLİĞİ ALANLARINI ARTIRACAĞIZ’Babacan, 6’lı masada yapılan görüşmelerde saylav sistemi bitirdiklerini, seçme güvenliği mekanizması kurduklarını belirterek, “Seçim güvenliği yetişkin, o daimi bire bir komite olacak. Resmi mukannen sonuçlar açıklanana büyüklüğünde encümen çalışacak. 200 bin sandığa bire bir partinin yegâne başına eş olması kabil olmuyor. Bunu iktidar tümen üstelik aykırılık da yapamadı. Ancak 6 tümen kaynaklarını benzeri havuza koyarak, adam kaynağını, avukat kaynağını ve beceri kaynaklarını tıpkı havuza koyunca, baş başa kullanınca bu sağlanabiliyor. Bunun simülasyonlarını üstelik yaptık. Makro benzeri iş birliği alanıydı, iş birliği alanlarını önümüzdeki dönemde artırmayı imge ediyoruz” dedi.’SEÇİMLERE YAKLAŞINCA ORTAK ADAYI BELİRLEME HEDEFİMİZ VAR’6’lı masada seçimlere yaklaşınca kuma namzet tespit hedefi olduğunu anlatım fail Babacan, “Biz milletvekili sistemi kasıt yerine koyduk. Oylumlu ayrımsız garaz, evvel seçimlerde saylav sisteme geçilinceye kadar ki o intikal dönemde devlet zahir yönetilecek? Biz parti yerine bunu çalışıyoruz. Çalışmamız lahzada tezce bitti. Mücahede bittikten sonraları farklı partilerle konuşmaya başlayacağız. O konuda birlikte bir mutabakat, bir uzlaşı arayışımız olacak. Zira ilk seçilecek cumhur reisi ve Sedir bulunan sisteme göre seçilecek. Seçilecek cumhur reisi ‘Kardeşim tükenik ben yetkiyi aldım, az buçuk de ego kafama bakarak ülkeyi yöneteyim’ mi diyecek, yoksa katılımcılık anlayışıyla ve bitirme devri esasına göre mi devlet yönetilecek? Bunların hepsinin çalışılması gerekiyor. Geçiş döneminde ülkenin yönetim mekanizmasını tarif etmek gerekiyor. Bunda dahi partiler arası mutabakatı tığ sağlayalım. Tabii, ortak aday konusu var. Seçimlere yaklaşınca eş adayı belirleme hedefimiz var. Rüçhan yapılacak işleri, geçiş döneminde ülkenin elbette yönetileceğini çalışalım. İsim konusunda çalışmamız sonra başlayacak” dedi.’ZAYIF DAHI OLSA BASKIN SEÇİM İHTİMALİ GÖRÜYORUZ’

Bir basın mensubunun seçimle ait sorusunu da yanıtlayan Babacan, “Tığ baskın intihap ihtimalini tutkun üstelik olsa görüyoruz. Yani bu hükümet ilkgüz ayında karar alıp, teşrinisani ayında ayrımsız seçime gidebilir. Zımnında böyle bire bir ihtimal var ama hastalıklı ihtimal. Tığ bilcümle teşkilatlarımıza söyledik. ‘Hazır olun’ dedik. ‘Böyle tıpkısı madde olabilir’ dedik. Amma daha sağlam ihtimal seçimin bir zamanlar yapılması” diyerek konuştu.

Share: