19 Ilkgüz Gaziler Haset planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Kargaşa, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Kasıt Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Idarehane Başkanı Seyyar Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende konuşan Turist Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına belen ederek, “İnşallah bu memlekette bire bir elan savaşma gayrimümkün. Ama olursa birlikte 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi kim yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin peşi sıra sona erdi.

Kalaba

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kargaşa Şubesi Başkanı Mehmet Yüksek Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Malul Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Delimsirek ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kalabalık Ofis Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende Vali Sonel, günün deme ve önemini belirten enformasyon yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Zihayat Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Kele ile özge tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün valör ve önemini belirten meşveret yaptı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Cömert okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ait müzakere yaptığı törene, Vali Eksiksizlik Çeber, Şehremini Rahmi Pek, İl Inanma Müdürü Nurettin Gökduman, İl Açıkgöz Komutanı Şanlı Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Aksu, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile özge ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmayan Zirve, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden herhangi bir tür girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Şahika, “Bu nedenle eren milletimiz, çağ süresince istiklal ve istikbalinden katiyen ödün vermemiştir. Yeryüzü yumruk şerait altında bile kutsal bildiği mecmu değerlerine cemaat çıkmıştır. Bu anlayışla akıntı eden kahramanlarımız, canından çekilmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini gider etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Miralay Mehmet Özgül, Şehremini Demirhan Elçin, İl Emniyet Müdürü Sinan Erge, İl Bitirmiş Komutanı Uyanık Miralay Saika Hürmetli, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, alım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: