İngiltere Başbakanı Lız Truss İstifa Etti

İngiltere Başbakanı Liz Truss, Başbakanlık Konutu’nun uğrunda yaptığı açıklamada incizap ettiğini duyurdu.

İngiltere Başbakanı Liz Truss, 10 Dolma adına bilinen Başvekâlet Konutu’nun önünde yaptığı basın açıklamasında ricat ettiğini duyurdu. Truss, 5 Eylül’de Muhafazakar Tümen’nin başkanı adına güzel ve 6 Eylül’de bozuk Başbakan Boris Johnson’ın yerine atanmıştı. Truss’ın konuşması şöyle:

“Büyük bir hesaplı ve arsıulusal istikrarsızlık döneminde göreve geldim. Aileler ve işletmeler faturalarını şüphesiz ödeyecekleri konusunda endişeliydi.

Muhafazakar Tümen lideri kendisine istifa ettiğimi yansıtmak için Majesteleri Kral ile konuştum. Bu sabah 1922 Komitesi Başkanı Sir Graham Brady ile ayrımsız araya geldim. Önümüzdeki hafta süresince tamamlanacak bire bir önderlik seçimi konusunda anlaştık. Bu, finansal planlarımızı hayata nakil ve ülkemizin konuşu istikrarı ve ulusal güvenliğini himaye yolunda kalmamızı sağlayacaktır. Benzeri halef seçilene kadar Başbakan namına kalacağım.”

TRUSS, “BEN SAVAŞÇIYIM, PES EDEN DEĞİL” DEMİŞTİ

Başbakan Truss, çarşamba günü Alt Tabaka Kamarası’nda yapılan “Başbakana Sorular” oturumunda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken “Ego savaşçıyım, pes eden değil” demişti.

Share: