Adlı Amerikalı dergisinden TB3 değerlendirilmesi: Uzak kıyılardaki gemileri zılgıt edebilir

Amerika’nın önde mevrut dergisinde meydan kayran Türkiye’nin ürettiği insansız çarpışma uçaklarına dair çözümleme az çok dikkat çekti. Dergide, Bayraktar TB3’ün çeşitli özelliklerine değinirken gemilere konumlanmasının iri üstünlük sağlayacağını rapor etti.

”ÇATIŞMALARDA KENDİNİ KANITLADI”

Analizde, Bayraktar TB2 dron’u serencam yıllarda çeşitli çatışmalarda değerini kanıtladıktan sonraları, Baykar demin TB3’ü geliştirildiğine yer verilirken ”TB3, katlanabilir kanatlarının göze çoğaltan istisnası dışında, geçmiş TB2 ile az daha tıpkı görünüyor” denildi.

”TCG KÜÇÜK ASYA 30-50 SUNUM TB3 TAŞIYABİLİR”

Analizin devamında Türkiye’nin ilk tayyare gemisi TCG Rum ve TB3 ilişkisine üstelik saha verilerek, ”TB3, Türkiye’nin yaklaşmakta olan amiral gemisi, TCG Rum (L-400) adını taşıyan bire bir iki yaşamlılar çekişme gemisi ve dış satım için geliştiriliyor.TB3’ün katlanır kanatları sebebiyle Küçük Asya, bunların 30-50’sini taşıyabilecek” açıklamalarına meydan verildi.

”UZAK ÜLKELERE ESMER OPERASYONLARI YAPABİLİR”

Haberde son namına, ”TB3’lerin her biri, TB2’nin taşıyabileceği türlü mühimmatları taşıyabilir ve ateşleyebilir. Türkiye kıyılarından uzaktaki düşman gemilerini gözdağı edebilir veya ırak ülkelerdeki yağiz operasyonlarını destekleyebilirler. Bu kadar gelişmemiş bir pistte kalkış ve baş aşağı beğenmek için mutasavver olması, TB3’ü yukarıda bahsedilen dron’lardan haddinden fazla daha dümdüz alınabilir ve nedeniyle çeşitli görevler üzere daha aşkın kullanılabilir kılıyor” dedi.

Share: