44 devir önceki göreve başlayan İngiltere Başbakanı Liz Truss, çekilme etti

İngiltere’da 44 zaman ilk kullanılmamış hükümet müesses ve Lizz Truss başvekil yerine göreve başlamıştı. Ancak ülkedeki teamül, kullanılmamış hükümetle dahi düzelmedi, akse ve kaos gün günden büyümeye devam etti.

EKONOMİ POLİTİKASI KARARI ONA OLAN GÜVENİ SARSTI

Truss, başvekil sıfatıyla verdiği ve az çok da bodur sayılabilecek geçmiş demecinde millî ekonomik sorunları merkeze aldı. Devlet çapında daha fazla istihdam oluşturmaya ve yatırıma gerekseme olduğunu, kazançlı reformlar ve kazanç indirimleri üzerinden ekonomik tahaccüm sağlamayı hedeflediğini belirterek, erke faturalarıyla başa çıkmak ve enerji arzının güvenliğini hatırlamak amacıyla harekete geçeceğini söyledi. Fakat Truss’ın piyasalarda balaban çalkantıya kere açan tutum politikasından “U dönüşü” yapması, ülkede Başvekil’a olan güvenin sarsılmasına sebep oldu.

MALİYE BAKANI İSTİFA ETMİŞTİ

Bu gelişmelerin ardından istifası istenen Truss hükümetinde Maliye Bakanı olan Kwasi Kwarteng’in görevinden alındığı bildirildi. Kwarteng, Twitter’dan paylaştığı ve Liz Truss’a hitaben yazdığı mektubunda, görevinden alındığını doğruladı. Maliye Bakanı kendisine fariza yapmanın benzeri öz saygı olduğunu dile getiren Kwarteng, “Başarınız bu ülkenin başarısıdır ve size bereketli dileklerimi iletiyorum.” ifadesini kullandı. Böylelikle, 38 çevrim görevde mütezayit Kwarteng, “İngiltere’üstelik 1970’ten bu yana yeryüzü güdük müddet fariza özne Maliye Bakanı” oldu.

İÇİŞLERİ BAKANI ZEHİR YAY SÖZLERLE GÖREVİ BIRAKTI

Bu sabah üstelik Truss’ın 43 aktarılma ilk atadığı İçişleri Bakanı olan Braverman görevini bıraktığını duyurdu. Braverman, Twitter’dan paylaştığı çekilme mektubunda, zatî e-postasını kullanarak resmi bir vesika gönderdiğini ve kuralları maharet namına ihlal ettiği gerekçesiyle görevinden ayrıldığını açıkladı. Suella Braverman, “Hata yapmamış kadar hareket etmek, yaptığımızı sistem göremiyormuş kabilinden aylamak ve değme şeyin füsunlu şekilde düzeleceğini oyalanmak kısık tıpkı siyasa değildir. Bir günah yaptım, sorumluluğu kabul ediyorum ve istifa ediyorum.” ifadesine düz verdi. Mektubunda, ayrıca, Truss hükümetinin gidişatı hakkında endişeleri olduğunu vurgulayan Braverman, hükümetin seçmenlere vaatlerini namına getirmediği değerlendirmesinde bulundu.

GÖREVİ BIRAKTI

Truss ise yaşanan kaosun devam etmesi üzerine zaman kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Görevinden incizap ettiğini tamlayan Truss, “Kararımı Kral Charles’a bildirdim. Bu sabah 1922 Komitesi başkanı Sir Graham Brady ile görüştüm. Önümüzdeki hafta ortamında tamamlanacak benzeri önderlik seçimi olacağına karar verdi. Bu, finansal planlarımızı temin ve ülkemizin konuşu istikrarını ve millî güvenliğini himaye önünde kalmamızı sağlayacaktır. Halefim seçilene büyüklüğünde Başbakan namına kalacağım.” ifadelerini kullandı.

Share: