Feke’de araziler suya kavuşacak

Adana’nın Feke ilçesinde susuz arazilerin suya kavuşarak tarım yapılabilmesi için gölet çalışması başlatıldı.

Feke ilçesine ilişkin Astsubay Mahallesinde köyden kentlere göçü çelmek ve bölgede ekincilik ile hayvancılık üretiminin arttırılması hedeflenen yatırımlarda akmaz çalışmaları başladı. Bölgede 1610 dekar tarım arazisinin sulanacağı göletin de aksiyon makinalarının yol imal çalışmalarına başladığını ve projenin çabucak tamamlanacağını nâkil DÜRÜST Parti Feke İlçe Başkanı İbrahim Aktarılma ” Bura Adana’nın yer rustik ilçesi Feke. Devletimizin desteği ile bölgemizde yatırım çalışması yapılmakta. Astsubay mahallemize tarım sulamasında kullanılacak baraj göleti amacıyla icraat başladı. Bu baraj göletimizin dışında Feke, İncirci Göleti üzere hazırlıklar sürüyor. Göletimizin beden yüksekliği 54 metre, su cem, hacmi 682 bin metre sarhoş olacak. Bu çalışmaların tamamlanması ile 1610 dekar düzlük tarım arazisi suya kavuşacak ” dedi.

Bölgede iri bir envestisman atağı başladığını kaydeden Çevrim, “Cumhurbaşkanımız ve Ekincilik Bakanımız Ünite Kirişci’nin destekleri ile ilçemiz kırsalımız gelişecek ve istihsal artacak. Çukurova’de narenciye, portakal, limon yetişiyor ama bu topraklarda tamlık meyve ve sebzeler burada yetiştiriliyor. Bu yatırım destekleri ile şuan bölgemizde kim 350 kademe bu yatırımdan faydalanmış olacak. Köyden kentlerin önüne geçerek ilçemizde ekilmedik yer bırakılmamasını hedefliyoruz. Hiç akarsu görmemiş tarlalar suya kavuşacak. Bunun beraberinde ilçemizde karayolları umumi müdürlüğümüzün çalışmaları ile kere imal ve asfalt ve duvar örme çalışmaları sahada çabucacık sürerken azamet akarsu işleri tarafından dere düzelti çalışmaları üstelik birden bitmeme etmekte. Yatırımların bölgemizde tamamlanması ile tarım ve hayvancılık üretiminde aktif Fekeliler yerine öncü bir kaymakamlık olmayı hedefliyoruz” diyerek konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde cıvıl cıvıl ve 5 yıldır geçmiş memleketi olan Feke’ye geldiklerini söyleyen Hatice Yalaz ise 1975 yılından bu taraf KKTC yaşadıklarını ve zor olduktan bilahare memleketlerine döndüklerini rapor etti.

Bölgelerine yapılan yatırımların kendilerini haddinden fazla bahtiyar ettiği rapor eden Alaz, “Bölgeye yapılacak olan sulama göleti ile bölgede üretimin artacağını düşündüklerini söyledi. – ADANAShare: