BUCAK’TA AYÇİÇEĞİ HASADI VE TOPRAK HASET

Burdur’un Kenar ilçesine sınırlanmış Kestel köyünde gün çiçeği hasadı ve tarla haset düzenlendi. Ilbay Mürtefi Arslantaş, etkinlikte biçerdöverin direksiyonuna geçerek günebakan hasadını başlattı.

Burdur Valisi Mualla Arslantaş, Tarım ve Orman Bakanlığı marifetiyle geçerli Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında vekâlet destekli meri ‘Ayçiçeği Yetiştiriciliği Projesi’nin hasat törenine katıldı. Nahiye’A tutkun Kestel köyünde gerçekleşen izlence istinkâf etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Konuşmaların ardından melli incirinde mebzul tarım uygulamaları şehadetname töreni, tembel tarım arazileri amacıyla buğday ve arpa tohumu dağıtımı ve daylak işletme belgesi töreni düzenlendi. Programın akıbet bölümünde Ilbay Arslantaş biçerdövere binerek gündöndü hasadını başlattı.

Vali Ulu Arslantaş, Bütün zirai faaliyetlerin amacı insanı elan abat elan müreffeh neşelendirmek üzere. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla aylak durumdaki ekincilik arazilerinin tarıma kazandırılmasıyla ait çalışmalarımız devam etti. 2021 yılından itibaren de tarım alanı kullanımının etkinleştirilmesi projesi kapsamında Ekincilik ve Orman Bakanlığımız çokça mütenevvi faaliyetlerde bulunuyor. Gölhisar’da Ceviz Üretimini Geliştirme Projesi, Ağlasun’da Kekik Bitkisi Üretimini Yaygınlaştırma Projesi, Burdur Süsen Üretimi Projesi, Yer Günebakan Yetiştiriciliği Projesi, Çeltikçi Siyah Altınım Çörekotum Projesi, Çeltikçi Senin bile Bir Zeytinliğin Olsun Projesi, Altınyayla Kıraç Arazilerde Badem Üretimini Geliştirme Projesi, Buğday Üretimini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında ırkın ıslahı, Melli İncirinde İyi Ekincilik Uygulaması Projesi üzere türlü başlıklar altında Tarım ve Orman Müdürlüğümüz bile faaliyetlerini devam ettiriyor. Aynı kısmına başladık sonuna geldik, benzeri kısmında hazırlıklarımız bitmeme ediyor. Arkadaşlarımız bunaltıcı bir şekilde çalışıyor dedi.Share: