Beylikdüzü’nde Cahillik Merkezi ve Katalog Projesi

Beylikdüzü Belediyesi, Milli Uğraş tarihini Beylikdüzü gençleriyle buluşturmak, Cumhuriyet’in yapı ruhunu yaşatmak ve söylemek için Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası Anıtı ve 4 Ilkgüz 1919 Deneyimsizlik Merkezi ve Kitabevi projesini ilçeye kazandırıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi’nin yapıldığı kurultay binasının cephesi replika yöntemiyle tasarlanarak düz yazı edilen proje, 4 Eylül’de düzenlenecek törenle hizmete açılacak.

Beylikdüzü Belediyesi, Milli Savaşım ruhunu inandırmak ve keyiflendirmek için Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası Anıtı ve 4 Eylül 1919 Deneyimsizlik Merkezi ve Kitabevi projesini ilçeye kazandırıyor. Proje, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı ve Milli Savaş Dönemi’nin simgesi olan 4 Ilkgüz Sivas Kongresi’nin yapıldığı binanın cephesi replika yöntemiyle tasarlanarak nesir edildi. Fonksiyonlarıyla seçkin gözyaşı grubundan vatandaşa bakım sunacak eşkal içerisinde; robotik kodlama atölyesi, etüt merkezi, kitabevi, eğitim sınıfları, avrat el sanatları atölyesi, Sivas Kongresi Salonu, çokça gayeli mağaza üzere alanlar meydan alıyor. Kavaklı Mahallesi İbrahim Müteferrika Caddesi’nde bulunan ve bin 77 metrekare alana ehil olan bu kompleks çatı, Sivas Kongresi’nin 103. yıldönümünde düzenlenecek törenle hizmete açılacak.

“4 EYLÜL RUHU, BUGÜN HAYATIN HERHANGI BIR ALANINDA VERDİĞİMİZ MÜCADELEYE İLHAM OLSUN”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Maksat Çalgın, “Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘Cumhuriyetin temeli burada atıldı’ dediği 4 Ilkgüz Sivas Kongresi’ndeki Milli Savaşım ruhunu yaşatmak ve göstermek üzere hayata geçirdiğimiz projemizi ilçemize kazandırmanın onurunu yaşıyoruz. 4 Ilkgüz ruhu, bugün hayatın değme alanında verdiğimiz mücadeleye esin olsun” diye niteleyerek 4 Eylül Ilişki haset saat 16.00’da gerçekleşecek açılış törenine kamu komşularını nida etti.

Share: