Erzurum’da ‘rahvan at’ heyecanı; kadınlardan büyük bent

ERZURUM’un Yakutiye ilçesinde 2’nci planlı Anadan Görme Rahvan Atları Koşusu’nda, mülevven anlar yaşandı. Türkiye’nin dört bir beraberinde getirilen atların yarıştığı koşuya, erkeklerin yanı sıra kadınlar bile şişman deste gösterdi.

Yakutiye Belediyesi’nin kırsal Umudum Mahallesi’nde yaptırdığı Rahvan At Koşun Tesisleri’nde, 2’nci sefer Geleneksel Rahvan Atları Koşusu yapıldı. Türkiye’nin ciharıyek yanından getirilen atların yarıştığı koşuyu; Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Fevzi Çelik, Yakutiye Belediye Reisi Mahmut Uçar Palandöken Şehremini Muhammed Sunar, SELIM Öğür İl Başkanı Mehmet Sakıncasız Arı, İl Emniyet Müdürü Uzun Tuncer ve haddinden fazla sayıda murahhas seyretti. Erkeklerin yanında kadınların üstelik şişman ilişki gösterdiği koşuda, mülevven anlar yaşandı.

İnsanlık tarihinde geçmiş yerine Türklerin atları ehlileştirdiğini belirten Yakutiye Şehremini Mahmut Uçan, “Kaşgarlı Mahmut, Divan-ü Lugati’t-Türk’te ‘At, Türkün kanadıdır’ diyerek, bunu arz güzel biçimde ifade etmiştir. Çokça eski aynı ırk olan rahvan atlar, Ilımlı Asya’dan Anadolu’ya göç fail Türklerle gelen esas Türk atlarıdır. Itidalli Asya’dan barhana hareketleri ile Anadolu’ya gelen rahvan atlar, Selçuklu ve Nemçe dahi korunarak, günümüze kadar ulaşmıştır. Bu atlarla yapılan yarışlar, düğün ve panayırların genişlik flaş faaliyetlerinden biri haline gelmiş ve bu sayede asırlık benzeri anane günümüze büyüklüğünde taşınmıştır” dedi.TOPLAMDA 9 KATEGORİDE KOŞUN YAPILDIRahvan at geleneğinin Erzurum’de asırlardır yaşatıldığını hatırlatan Uçar, “Bizler birlikte Yakutiye Belediyesi kendisine bu ata sporumuzu keyiflendirmek ve ati nesillere duyurmak amacıyla hakeza tıpkı tesisi yaparak, güzeşte yıl hizmete açtık. Güzeşte yıl önceki yarışları üstelik şişman tıpkı çalkantı ile gerçekleştirdik. Yapımını tamamen öz imkanlarımızla tamamladığımız tesislerimiz, ülkemizin bu alandaki sunu bol tesislerinden biri adına sporseverlerimizin hizmetine sunuldu. Türkiye’nin 7 bölgesinden mevrut 70 süvari, bütün 9 kategoride koşun yaptı” ifadelerini kullandı.Erzurum Valisi Okay Memiş bile “Rahvan atlama beygiri yarışı, haddinden fazla spesifik tıpkısı düz. Bu beygir hayvanları o büyüklüğünde iyice, o büyüklüğünde özel, o büyüklüğünde zer ki; ayrı aynı ekin tezyifkâr. Bundan 150 sene evvel trenleri saymazsak, karada atlar bir tane ulaşım aracıydı. Onun üzere çokça değerliler. Ayrıca beygir biniciliği da ayrı tıpkı hars. Hem batıda hem kişi medeniyetimizde, Türk-İslam kültüründe çokça kebir ayrımsız yeri var” dedi.BİRİNCİLER BELLİ OLDU

Temel kategorisinde Gaziantep’ten ‘Boeing’ isimli atı ile Mehmet Çiçektaş, Esas Şeş kategorisinde Gaziantep’ten ‘Deli’ isimli atı ile Yüksek Diken, Şişman Itidalli kategorisinde Ordu’dan ‘Saçsız’ isimli atı ile Sezgin Yeniyurt, Hasis Ölçülü kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Fecra’ isimli atı ile Onur Ömeroğlu, Bent kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Yıldızhan’ isimli atı ile Nevzat Lali, Dörtlü Taylar kategorisinde Mardin’den ‘Sarraf’ isimli atı ile Abdulbaki Ibdai, Üçlü Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Banko’ isimli atı ile Ercan Öden, İkili Taylar kategorisinde Erzurum’dan ‘Nazlı’ isimli atı ile Erek Haki, Kentet Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Savcı’ isimli atı ile Orhan Ömeroğlu birinci oldu.Share: