Aydemir’den ‘Saltuklu Uygulayım Bilimi Üniversitesi’ teklifi

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı 2023 yılı bütçe görüşmelerinde belirleme ve değerlendirmede kâin Milletvekili Aydemir, SELIM Öğür kuruluş felsefesini tabir ederek, ‘aydınlığa kemiksiz, karanlığa vabeste’ bir davanın temsilcileriyiz. Milli Terbiye’e bakışımızda da ana budur. ‘ dedi

Aydemir Erzurum’u Gündeme Taşıdı

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Yükseköğretim Oturmuş (YÖK), Istimara, Latif ve Kol Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, Yükseköğretim Nitelik Kurulu ve üniversitelerin 2023 yılı bütçeleri akseptans edildi. Görüşmelerde alay kayran Milletvekili İbrahim Aydemir Erzurum’la ilişik taleplerini sundu.

Aydemir’den 3’üncü Üniversite Önerisi

Aydemir, Erzurum’bile Doğu Anadolu’dahi geçmiş Maharet Üniversite olan ETÜ ya üstelik Atatürk Üniversitesi yerleşkesi içinde Mühendislik fakültelerinin yanında konuşlandırılacak Ustalık Ortaöğretim, ilin Türk Dünyasındaki önemini vurgulayacak sadece Çağcıl Türk Lehçeleri’ öğretim ve eğitimi fail, Içtimai Bilimler Liselerinden hür bir ortaöğretim açılması ve Erzurum’dahi ODTÜ içeriğinde aynı Türk Cumhuriyetleri Üniversitesi kurulması önerilerinde bulundu. Mebus Aydemir üçüncü üniversite adının “Saltuklu Teknoloji Üniversitesi” olmasını teklif etti.

Ak Fırka Terbiye Yaklaşımı

Mebus DOĞRU Öğür Eğitim Bilimi yaklaşımını, Cumhur Reisi Erdoğan’ın; “Kökü mazide olan gelecek anlayışıyla değerlerine sınırlanmış, ne istediğini bilici, serbest ufuklu, azimli, kuvvetli, hareketli bireyleri hazırlamak durumundayız. Bugüne kadar bunun üzere gayret gider ettik, 2023 sonrasında daha da duruluk alacağız.” vurgusuyla aktardı.

Terbiye Reformu

Türkiye’bile Darülfünun sayısının artırıldığı, gençlerin yükseköğretim özleminin giderildiğini, İlk, orta ve ortaöğretim düzeyinde ana öğüt kitaplarının yanı sıra üs ibret kitapları dağıtıldığını, okullara bedel sağlandığını, Hoca Iz Yasasının çıkarıldığını belirten Mebus Aydemir, ‘Bu Türkiye’de bir önce ve eğitimde benzeri olmayan bire bir reformdur. ‘ dedi.

‘Önceliğimiz Terbiye’

Milletvekili Aydemir sunumunda, ‘3 Teşrinisani, iktidara gelişimizin 20’nci yılı. Biz partimizi kurarken -o kurucu astronomi içerisindeydim, Cenab-ı Doğruluk talih etti- “aydınlığa vazıh, karanlığa mecbur” diye bire bir özdeyiş kullandık. Gerçekte biz önceden altını çizdiğimiz eğitimdi elhak, “aydınlığa açıkça” derken ne ye vurgu yaptık? “Önceliğimiz eğitim bilimi. ” dedik tığ ve aldığımız mesafenin eşi emsali yoktur. Geldiğimiz noktada bakın, vakit kaybetmeden üniversite sayısına baksanız, orada aldığımız mesafeye baksanız kudret bedel. Kaldı ki eğitimin ne sahasına gitseniz tatminkar tıpkı resimle karşılarsınız. Noksanımız bulunmayan mu? Gayet tabiatıyla kim var. Avlu hareketli benzeri proses, temas çevrim önümüze ayrıksı şeyler koyuyor. Dolayısıyla, onları birlikte tamamlaya tamamlaya gidiyoruz; yöntem bunu etme sanatıdır elhak. Tabiatıyla ki konsept yurt olunca -ego ara sıra arkadaşlarımı alelhusus tenzih ediyorum amma – bu alanda hakeza eli nimetli kepçe eleştiri getirenlere de açıktan söylüyorum, keşki henüz degaje bakabilsek. ‘ ifadelerini kullandı.

Muhalefete Eleştiri

Hayata ilişkin bilcümle alanlarda, ülkeyi ilgilendiren sosyoekonomi meselelerde tekme standarta vabeste oldukları, çatışık pozisyon ve durumlara taviz verilmediğini kaydeden Mebus Aydemir, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun İngiltere yaklaşımı konusundaki tenakuzuna değinerek, Böylesine tenakuzlar içerisinde yürürseniz eğitime çevrilmiş üstelik değerlendirmeleriniz bitmemiş kalır, muallel kalır. ‘ dedi.

Kılıçdaroğlu’nun İngiltere Yaklaşımına Tepki

Milletvekili Aydemir, ‘Bakın, arkadaşlar, aynı Umumi Başkan tıpkısı sene önceki “tweet ” atıyor, diyor kim “İngiltere’deki tefecilere teyit aynı haldeyiz, ayda 58 milyon nema ödüyoruz.” Aradan aynı sene geçiyor, İngiltere’ye gidiyor, İngiltere’deki o “tefeci” diye niteleyerek tarif ettiklerini “Efendim, dünyayı tertip eden fonların sahipleri, ben bunları Türkiye’ye getireceğim.” diyor. Böylesine tenakuzlar içerisinde yürürseniz eğitime dönük de değerlendirmeleriniz natamam kalır, nakıs kalır. Buralardan çıkmak geçişsiz, Tespit yapıyorum, mutedil yerde gerçekler var, sadece vakıayı olduğu kabil mutedil yere koyuyorum. ‘ diyerek konuştu.

Aydemir Eğitimde Gelinen Seviyeyi Tayin Etti

SELIM Parti ve Cumhur İttifakının terbiye yaklaşımı için değerlendirmelerde mevcut Milletvekili Aydemir, ‘Bizim eğitimle ait, en üst düşünen, sunu harbi kaydımız Sayın Cumhurbaşkanımıza ilgili, çok ince tarifi var, anlatımı var ama gençler için şöyle tıpkı tabir kullanıyor: “Kökü mazide olan gelecek anlayışıyla değerlerine kapalı, ne istediğini bilen, degaje ufuklu, kararlı, donanımlı, etkin bireyleri alıştırmak durumundayız. Bugüne büyüklüğünde bunun amacıyla himmet harcama ettik, 2023 sonrasında henüz üstelik açıklık alacağız. ” diyor; doğrusu öyle oldu. Bakın, yaşı makul olanlar bilir, burada birçoğunuz pekâlâ yaşamamışsınızdır bunu, ben Erzurum özelinde denk vereyim, Erzurum’üstelik okullar açılırken, caddelerden geçilmezdi, kaldırımlardan geçilmezdi, niçin biliyor musunuz? İkinci halk kitaplar satılırdı, Bu asıl kim Ankara’de üstelik bu böyleydi, İstanbul’bile da böyleydi. Ama biz geldik ne yaptık? Heyetiyle boş ettik bu anlayışı, öğrencilerimize şu anda sudan ucuz mektup veriyoruz, yetmedi, yardımcı öğüt kitaplarını dahi veriyoruz. ‘ dedi.

Aydemir’dn Hak Teslimi Vurgusu

Mebus Aydemir, ‘Şimdi geldiğimiz noktada, doğruluk tesliminden ben biliyorum kim karşı yan ırak duruyor, keşki olsa, keşki olsa ve arkası sıra noksanı söylesek. Söz Gelimi, ben burada arkadaşlarımdan şunu beklerdim: Ekrem Çelebi eş kardeşim buraya Ağrı’yla ilişik kayıtlar düştü, sonra beklentilerini anlattı. Maksat Aydemir anca, hep kardeşlerimin tarzı bu, siyasa anlayışımız bu. Bakanımız buraya mevrut, benim Erzurum’de neye ihtiyacım var, bunu söyleyeceğim. Söz Temsili, ego bugüne büyüklüğünde, HDP’li milletvekillerinden seçildikleri illere çevrik bu neviden envestisman talebi hiç duymadım; olması geçişsiz oysa’ diye niteleyerek konuştu.

İnanç, Düşün ve Adım Özgürlüğü

Her tür karın ve görüşe bulutsuz oldukları, akide, fikir ve adım özgürlüğü kaydında gocunmak duyduklarını tamlayan Saylav Aydemir, ‘Noksanlarımız elbette var. Tabiatıyla ki cebin taraftan düşülen kayıtlardan istifadelerimiz birlikte söz konusu oldu. Bizde türe teslimi var, bizim gönlümüzde bu var, keşki muhalefette da olsa.’ kaydını düştü.

Cumhurbaşkanımıza minnettarız’

Erzurum’un Turizm ve Sağlık alanlarında olduğu kabilinden bire bir zamanda aynı ‘Eğitim Bilimi Şehri’ olduğunu tabir fail Mebus Aydemir, ‘SELIM Fırka döneminde gerçekleştirilen yatırımlarla Erzurum terbiye kenti pozisyonu aldı; buna çok minnettarız, ilkin Sayın Cumhurbaşkanımıza. ‘ diye konuştu.

Erzurum’un Beklentileri

Sunumunda Erzurum için beklentileri paylaşan Mebus Aydemir, Milli Eğitim Bakanı Mahmut özer ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a ‘Tematik Üniversiteler kaydında’, Erzurum’un Pasinler Zaferi ile Rum kilidini açan geçmiş kent olduğunu vurgulayarak talepte bulundu.

Aydemir’den 1048 Pasinler Zaferi Hatırlatması

Milletvekili Aydemir, ‘Malumunuz, Erzurum 1048 tarihiyle öne çıkmıştır. 1048 Pasinler Zaferi’nin yaşandığı tarih 18 Ilkgüz 1048 yani 1071’den yirmi üç yıl geçmiş oluşma bulmuş tıpkı hikâye. Orada, Bizans’a geçmiş mağlubiyeti tattırmışız. Dolayısıyla, Malazgirt Anadolu’ya girişimiz fakat öncesi var; aha, Erzurum’bile yaşanmış tıpkı olay. Erzurum Saltuklulara beniz altmış kesir sene başkentlik yapmış. Tematik üniversiteleri kuruyorsunuz. Bunu doğrusu insanlar yüreğine koyuyor ve size teşekkür ediyorlar. Sivas’ta kurdunuz, Gaziantep’te kurdunuz, Ankara’da kurdunuz, biz dahi Erzurum’daki 2 üniversitemizde, özellikle bire bir spor alanına darülfünun kurulmasını istiyoruz. Oralarda fakülteler var, spor yüksekokulları, fakülteleri, enstitüleri var. Biz şita sporlarının merkeziyiz, dolayısıyla o 2 üniversitedeki mevcut fakülteleri bu tarafa plase ederek aynı sporu tabir eden okullar. Spor Bilimleri ve teknoloji üniversitesi; adını üstelik şöyle koyalım benim acizane burada teklifim: “Saltuklu Spor Bilimleri ve Teknoloji Üniversitesi”. Bu olursa bununla doğrusu bahtiyar oluruz. ‘ dedi.

‘Erzurum Türk Dünyası Başkentlerindendir

Erzurum’un Türk Dünyası başkentlerinden olduğunu nâkil Mebus Aydemir, Erzurum’dahi çağcıl Türk Lehçeleri yetişek ve öğretimi veren bire bir lise ve esasen Türk Dünyasına hitap edecek ODTÜ modelinde, Manas, Ahmet Yesevi Üniversiteleri tesisat ve içeriğinde bir darülfünun kurulması önerisini gündeme getirdi.

Saylav Aydemir, ‘Aynı ötekisi, biz Türk Cumhuriyetleriyle çokça ilintili bire bir iliz. Aynı zamanda, TÜRKPA üyesi tıpkı saylav kendisine bu aralar şunun gayretindeyiz: Türk ülkeleriyle ilgilendiren, Türki konuşan, Türk dili konuşan ülkelerle ilişik alfabede tıpkı bağlantı çalışmamız var. Aynı dahi Türk lehçelerinin öne alındığı bir ortaöğretim; bu, Kızıl Bakanımızı ilgilendiriyor ama şöyle bir teklifle geldim ben: ODTÜ içeriğinde, Erzurum’de tıpkı Türk Cumhuriyetleri Üniversitesi kurulsun istiyoruz. Türk devletleriyle irtibatımızı bile sağlar, çok dürüst tıpkısı bina olur. Elbette kim bu bugünden yarına olamaz ama tıpkısı tekliftir; bu bile hayata geçerse memnuniyet duyarız. Kızıl Bakanım, gayretlerinize minnettarız, Cenabıhak razı olsun, Bütçemiz yararlı uğur getirsin, bereket getirsin diyorum.’ dedi. – ERZURUM

Share: