STSO seçimlerini etkileyecek değişmeyen

Sivas’ta 13 Kasım tarihinde yapılması gerçekleştirilmesi planlanan Sivas Tecim ve Sanayi Odası (STSO) seçimleri öncesi İlçe Seçim Müesses kararıyla STSO Başkanı Mustafa Eken’in bir şirketinin seçme ve seçilme yetkisi alındı.

STSO seçimlerinde Başkan adayı Anlaklı Özdemir’in listesinde 20. komiteden seçimlere giren Zikrullah Polat, bir komitede rakibi olan bulunan STSO Başkanı Mustafa Eken’in görüş seçiminde 2 sene şartını alavere dalavere ile aşarak düşünce istimal yetkileri bulunan şubeler kurduğu, bu firmaların ticari faaliyetleri olmadığı, değişik elektrik alanlarında kurulmalarına karşın tıpkısı çağ ve ayrımsız adreslerde kâin resim şirketleri bulunduğu iddiasıyla savcılığa yanlışlık duyurusunda bulunmuştu.

Başkanın şirketinin seçilmiş ve seçilme yetkisi alındı

Polat’ın yansıtma üstüne Sivas 1. İlçe Intihap Yerleşmiş Başkanlığı yaptığı inceleme neticesinde Eken’e ilgili tıpkı şirketin 5174 mahdut kanunun 83. Maddesi ile yönetmeliğin 5-6 maddelerinde tamlanan şartlara haiz olmadığı gerekçesi ile seçme ve seçilme yetkisine haiz üye listesinden çıkartılmasına karar verildi.

Konuyla ilişik açıklama işleyen Zikrullah Çelik, başkanın şirketinin 13 Son Teşrin 2022 tarihinde yapılacak olan Sivas Tecim ve Endüstri Odası Seçimlerinin hakkaniyetli ve Kanunuesasi normu himayesinde gerçekleşebilmesi amacıyla savaş verdiklerini belirterek, “Mustafa Eken’in tabela şirketleri var. İlk günden bu yana ayrımsız şeyi söylüyoruz. Eken bu şirketleri hoppadak seçimler için kurdu. Bunun genişlik konkre göstergesi birlikte bu şubelerin matrahsız olarak faaliyetlerine bitmeme etmesidir. Mustafa Eken’in bu yaptığı etik bilimi değildir. Biz Eken’i bu yanlıştan dönmeye nida ettik ama dönmedi. İspatlarsanız ricat ederim dedi ama etmedi. Bu işin peşini bırakmayacağız hususiyet marifetiyle mücadelemizi sürdürüyoruz. Sahih mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“Şirketler fikir amacıyla kuruldu”

Çelik, açıklamasında, “Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. İlçe intihap yerleşmiş şikayetimizi değerlendirdi ve kararını verdi. Mustafa Eken’in Sivas Ticaret ve Endüstri Odası seçimlerinde sadece oy kullanıp sonuçları aşılamak yerine kurduğu bahis konusu şirketlere ilgilendiren Sivas Cumhuriyet Altını Başsavcılığına görevi kötüye kullanma kaynaklı cürüm duyurusunda bulunmuştum. Antrparantez Sivas Cumhuriyet Altını Başsavcılığı aracılığıyla Tecim Bakanlığına müzekkere yazılarak müfettiş ataması ve tabir sıralama edilmesi akabinde raporun Cumhuriyet Altını Başsavcılığına sunulması talimatı verildi. Mustafa Eken’in seçim sonuçlarına alavere dalavere eşmek gayeli kurduğunu düşündüğüm bu şirketlerin güzel seçilme yeterliliği bulunmadığından seçmen listelerinden çıkartılması ve 13 Son Teşrin 2022’de gerçekleşecek seçimlerde düşünce kullanma hakkının elinden alınmasını kâm ettik. Çünkü Eken’in bu firmaları, sözümü yineliyorum ticaret yapmak üzere değil elden seçimlerde rey kazanmak amacıyla kurulmuştur” dedi.

Öte yandan, Mustafa Eken’in mahkemenin verdiği bu karara itiraz ettiği fakat mahkemenin Eken’in itirazını reddettiği öğrenildi. – SİVAS

Share: