Balın dozunu kaçırdığı amacıyla yorgun sakıt ayıyı bulan orman koruma memuru o anları anlattı Açıklaması

Düzce’dahi balın dozunu kaçırdığı için bitkin düşen ayıyı bulan ormancı Yasin Öztaş, yolda ayıyı ilk gördüklerinde korktuklarını, elan sonra araca aldıkları hayvanı Düzce Milli Parklar ve Huy Siper Yazıhane Müdürlüğüne teslim ettiklerini söyledi.

Öztaş, AA muhabirine, bire bir bölüm önceki bölgede karşılaştıkları köylülerin kendilerine bölgede benzeri ana ayının 2 yavrusuyla gezdiğini söylediğini anlattı.

Bölgede görev yaptıklarını dile getiren Öztaş, “Orman esirgeme kontrol faaliyetlerimizi gerçekleştirirken yolda yerde ayı yavrusu yattığını gördük halsiz tıpkı şekilde. İlk özellikle baktık, korktuk tabii. Arkadaşım ayağından, ben üstelik ensesinden yilbik arabaya aldık.” ifadesini kullandı.

Öztaş, işletme şefliğini arayarak durumu bildirdiklerini dile getirerek, “Gün Doğusu Siper ve Milli Parklar ile bağlantıya geçildi. Biz bile ayıyı Düzce Milli Parklar ve Huy Esirgeme Büro Müdürlüğüne konfirmasyon ettik.” dedi.

Ayının ayağa kalkacak halinin olmadığını söyleyen Öztaş, “Milli Parklardan vukuf aldım, zehirlenme olduğu söylendi. Şeker Hastalığı oranı yüksek hamiş, baldan türlü şişman ihtimal.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: