Sivas’ta Teşrinievvel kocaoğlan ihracatı 7 milyon 190 bin dolar olarak gerçekleşti

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Sivas’ta Teşrinievvel ayında yapılan ihracatın esbak yılın ayrımsız dönemine göre yüzdelik 62,28 artışla 7 milyon 190 bin dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

“İlimiz ve ülkemiz adına sevindirici”

İhracatta artışın müjdeli olduğunu tabir fail Eken, “2021 yılının Ilk Teşrin ayında ihracatımız 4 milyon 430 bin dolar kendisine gerçekleşti. Bu yıl ise aynı dönemde yüzdelik 62’lik artışla 7 milyon 190 bin dolara ulaşıldı. 2021 yılının 10 aylık döneminde ihracatımız bütün 59 milyon 52 bin dolar iken bu yılın benzeri döneminde 77 milyon 944 bin dolara ulaştı. Çoğalma oranımız yüzde 31,99. 2021 yılında hep ihracatımız 71 milyon 713 bin dolardı. 2022 yılının 10 ayında bu ölçü geçildi. Bu uzanım ilimiz ve ülkemiz adına muştulu. İhracatımızın artmasını sağlayıcı, her devir gövdesini taşın altına koyan firmalarımızı, iş insanlarımızı kutluyorum” diye konuştu.

“Sivas’ın ihracatının artması Demirağ OSB’üstelik üretimin başlamasıyla gerçekleşecek”

Sivas’ta ihracatın artması noktasında çalışmalar yaptıklarını anlatım eden Komutan Eken, “ihracatta üyelerimize yıpranmamış pazarlar düşünmek üzere muhtelif görüşmeler, toplantılar düzenliyoruz. Kazakistan, Özbekistan, Filistin, Hollanda kabil bir nice mutluluk ile bu çalışmaları yaptık, yapmaya bitmeme edeceğiz. Sivas’ın ihracatının artması Demirağ OSB’üstelik üretimin başlamasıyla gerçekleşecek. Demirağ OSB’bile yekpare fabrikalara üretime başladığında inanıyoruz kim ihracatımız 1 bilyon dolara çıkma. Ayrıca 1. OSB, Gemerek ve Şarkışla OSB’lerin birlikte Elektrik Merkezine alınması amacıyla dahi mücadelemizi ve taleplerimizi sürdürüyoruz. Sivas’ta işsizliği taahhüt etmek üzere bağlantı ve muadele içerisinde çalışmaya devam edeceğiz. Şehrimizi doğruluk ettiği yere hep birlikte çalışacağız” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: