Elazığlı Esnaftan İllerin Lansman Günlerinin Kısıtlanmasına Aksülamel

Elazığlı esnaf, CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol’a sıkıntılarını anlatırken; illerin tanıtım günlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanmasına reaksiyon gösterdi. Tarihi Sınırlı Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Yargıç Irade, “Uray Başkanımız değil ama valiliğimize 4 kez dernek kendisine ziyaret talebimiz olmasına rağmen makama çağrılmadık” diyerek Erol’a ilgisinden etraf teşekkürname etti.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’da esnaf ile tıpkı araya geldi. Elazığlı esnaf Cihan Sesli, esbak yıllarda düzenledikleri lansman günleri etkinlikleriyle hareket ve pandemi zımnında oluşan yaralarını sardıklarını, fakat bu yıl İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle tanıtım günleri adı altındaki etkinliklerin yasaklandığını söyledi. Tanıtım günlerinin Elazığ’ın tanıtımı ve esnafın hisse senedi yapması üzere haddinden fazla balaban olduğuna özen çeken Sesli, şunları söyledi:

“81 ilde, üste ilgi ederseniz son zamanlarda Eskişehir’deki konser projelerin iptali veyahut birlikte yayınlanan İçişleri’nin genelgesinde toplumun şişko ayrımsız şekilde, artık bilinçli mi şuursuz mi bittabi kulislerden aldığımız haberler; topluluklar yasaklanmaya başlandı.  Bu hangi büyüklüğünde etik tartışılır. Bu sebeple da gelen talimatlarda valiliklere 81 ilin valiliklerine zoraki direktiflerde ‘lansman günleri’ başlığı altında buranın altını al kalemle çiziyorum. Alelhusus CHP’li belediyelerin olduğu noktalarda; Maltepe Sahili, Yenikapı kenar yahut dahi Ankara’üstelik Atatürk Kültür Sarayı olsun, bu kök noktalarda anlaşılan girişimler, engellemeler var. Bu siyasi mi bambaşka benzeri molekül mi bilmiyorum. Tığ birlikte bu topun içine girdik. Öyle benzeri döneme denk geldik, seçme var sanırım kontrollü bire bir şekilde hükümet palazlaşmak istiyor. Ama tığ bunu aştık. Elazığ ‘tanıtım günleri’ başlığı altında değil bile Elazığ Dernekevi Ürünler Fuarı başlığıyla ilerleyeceğiz.

“KÖFTEMİZ İÇİN PÖÇÜK OLUŞTU”

Geçen yıl Maltepe’bile sonuç yılların rekorunu kırdık ama Hatay’ı geçemedik. Tığ 44 bin kişiyi ağırladık. Sabık sene turnikelerden 44 bin birey geçti Hatay’dan. Sonradan ikinci olduk. Maltepe sahilinde açıklık ayında üstelik son dönem yağmur yediğimiz halde yemeden içmeden salçalı köftemiz amacıyla dahi 100 metre kuyruklar oluştu. Yine İzmir’da yekpare illeri solladık. Bu hepimizin başarısı. İzmir’üstelik dahi 63 bin kişiyi ağırladık. Bu üstelik haddinden fazla pahal tıpkısı miktar. Bittabi geçmişte Elazığ’dan yedi tırla çıkıyorduk, 10 tırla çıkıyorduk. 10 dolaşma gitse yedi tır kalın kafalı geliyordu, esnaf malını satamıyordu. Çünkü ecnebi organizatörler işin içindeydi. Tıpkısı Karadenizli Elazığ günlerini planlıyordu. Bire Bir Elazığlı gidip bile Trabzon’birlikte planlaması gibi bir öz. Elbette tığ bunu kestik. Bundan Sonra bulunmayan ve başarı meydana bundan sonra.”

“BU DURUMA BİR FORMÜL BULACAĞIZ”

Tanıtım günlerinin tıpkısı partinin etkinliği olmadığını belirten Gürsel Erol, şunları söyledi:

“Kuma değerlerde buluşabilmeliyiz. Bunu ne anlatıyorum şu Elazığ tanıtım günleri fuarında bizim kuma değerlerde buluşabilmemizin tıpkı şeyi olmalı. Burada benzeri partinin etkinliği, aynı siyasal bellek, siyasal kazanç, politik ayrımcılık hesabına bu şehrin tanıtımı. Yani bu şehrin tanıtımı ile ait A Öğür B Partisi olur. Ben bunu ilimizin valisi ile görüşeceğim. İlimizin valisinin büyüklük adamlığı geleneği var. Bunu elbet yöntem edebiliriz, ne yapabiliriz? İlimizin valisinden de bunu irade edeceğim. Şehremaneti başkanımız de bu konularda esasta akıbet basamak mesul ve lojik davranan birisiydi bugüne kadar. Bilcümle fuarlara katılan ve destek veren ayrımsız arkadaşımızdı, şehremaneti başkanımızla dahi görüşeceğim. DOĞRU Partili değişik 4 mebus arkadaşımıza birlikte görüşeceğiz. Bu sorunun çözümü ile ilişkin esnafa elbet katkı elbette bindi verebiliriz? Alay Malay hangi yapabiliriz? Yani bizim şayet bu etkinliklere gelmemizden ihvan tasalı ediyorsa biz gelmeyiz, çiçek göndeririz. Koca olan esnafımızın oradaki bu işlerle beklentileri karşılayabilmek, sizi oralarda bildirme gür şekilde misafir edebilmek, ağırlayabilmek. Ayrıksı mebus arkadaşlarımız bu işe destek ita düşüncesinde değilse sizler bize belediyelerinizin imkanlarını Ankara, İstanbul, İzmir belediyeleri imkanı sunarak bu işi yaparız diyorsanız ben burada bilcümle imkanları sizin amacıyla seferber ederim. Kâfi kim Elazığ’a tıpkı katkımız olsun, bir desteğimiz olsun. Sizlerin birlikte bizi uyarabileceği bindi isteyebilecek konular varsa sizi dinleriz.”

“SELIM PARTİ AKADEMİ MEZUNUYUM AMA NAZIMIZ SİZE GEÇTİ”

Gürsel Erol’a teşekkürname eden Elazığ yöresel ürünlerinin merkezi sayılan Tarihi Ilişkin Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Yargıç Buyruk, “Belediye Başkanımız değil amma valiliğimize 4 sefer topluluk yerine ziyaret talebimiz olmasına rağmen makama çağrılmadık. Bire Bir sitemimiz ona. İkinci sitemimiz da siyasilerin ara sıra esnaflarla sorunlu olması. Tanrı razı olsun. Bu toplantı aut elan evvel 5-6 konuda sizin aracılığınızla, sayenizde çözdük. Ben Yanlişsiz Tümen yöntem akademi mezunu olarak biri kendisine yine nazımızın geçtiği birey siz oldunuz” dedi.Share: