Karadeniz’de içme suyu kaynaklarının ardından dereler üstelik kurumaya başladı

TOPTAN ısınmanın etkileriyle yağmur rejimi değişen ve serencam iki ayda averaj yüzdelik 58 daha birkaç yağışın düştüğü Gün Doğusu Karadeniz’bile içme suyu kaynaklarının yanında dereler bile kurumaya başladı. Gümüşhane’birlikte Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden geçen tarım ve içmece suyunda geçer Boyluca Deresi yatağı 10 kilometre süresince kurudu.

Küresel ısınmanın etkileriyle Şarki Karadeniz’da sonuç aylarda mütenakıs yağışlar, susuzluk tehlikesini de beraberinde getirdi. Şarki Karadeniz’dahi, haziranda 109,4 kilogram yağmur ile akıbet 90 yılın yağış rekoru kırılırken, izlem fail aylar ise kurak geçti. Meteorolojik verilere göre, geçen sene orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin ayrımsız dönemlerinde sayı farkı yüzdelik 58 henüz birkaç yağışın düştüğü bölgede, içme suyu kaynakları kurudu. Türkiye’nin yıllık ortalama 2 bin 400 kilogram yağış oranıyla bildirme çok yağmur alan ili olan ve tezce her sene yaşanan baskın, göçü ve taşkınlarla gündeme mevrut Rize’bile azalan su kaynakları zımnında uray, halkı, suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı. Trabzon’da ise içmece suyu sorununa çözüm için yağmur ve satıh sularının depolanacağı ‘yapay gölet’ formülü devreye alındı.

DERE YATAĞI 10 KİLOMETRE KURUDUBölgede içme suyu kaynaklarının ardından bu misil da öz yatakları kurumaya başladı. Gümüşhane’da Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden güzeşte tarım ve içmece suyunda geçer not Boyluca Deresi yatağı, debisi azalınca 10 kilometre süresince kurudu. Derenin kurumasıyla, bölgedeki sebze ve ürün bahçeleri bile pahal etkilendi. Ön halkı, kuraklığa karşı su depolanacağı akmaz projelerinin devreye alınmasını istedi.’KURAKLIKTA DEREDE KATRE SU KALMIYOR’Boyluca Köyü Muhtarı Tahir Öztürk, “Bu dere üzerinde 3 kesim karye, 11 bile mahallemiz kâin. Bu aylar gelince dere kuruyor. Yağışsızlık başlayınca derede damla akarsu kalmıyor. Vatandaşın büyü bahçesi kuruyup gidiyor. Dereden akan akarsu boşa akıyor. Deremizin suyu çokça saf. Bura değerlendirilirse hem köylülerin içmece suyu sorununu hem üstelik sulama sorununu giderilmiş peki. Burada domuzuna akmaz olabilecek kâh noktalar var” dedi.’GÖLET TALEBİMİZ VAR’Köylülerden Kenan Öztürk üstelik tarım arazilerinde kuraklığa sınırlanmış uymazlık olduğunu söyleyerek, “Fasulye ektim, susuzluktan belde söküp attım. Tarlam kurudu, öz kurudu. Bahçe içinde hiçbir madde kalmadı. Hepsini yoldum, hayvanlara verdim. Yetkililerden gölet talebimiz var. Tarım boşaltmak üzere buraya geliyorum amma temas sene boşa geliyorum. Tarımda ve içme suyu kendisine ağırlık çekiyoruz” diye niteleyerek konuştu.’KARADENİZ SU ZENGİNİ BİR SAHA DEĞİL’

İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, kuraklıkla ilgilendiren, “İlkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, benzeri vuzuh sular çok kuvvetliydi amma siktirici, güdük tıpkı yağışsız dönüş, yağışsız periyotta bir anda Karadeniz’dahi durumu kuraklığa dönüştürdü. Hiçbir ahit gelgel herkesi kıvançlı etmez. Haddizatında Karadeniz su zengini bire bir saha değil. Yağmurların çok yağıyor olması, Karadeniz’dahi çok su olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

Share: