Aşure kazanları barış ve kardeşlik amacıyla kaynadı

Erzincan’birlikte Aşure Ayı ayı nedeniyle Hacı Bektaş Ege Küçük Asya Ekin Vakfı eliyle Cumhuriyet Altını Mahallesi Cemevinde 3 bin kişiye alaca aş dağıtıldı.

Erzincan Suret Cumhuriyet Mahallesi Cemevinde, Aşure Ayı ayı cihetiyle düzenlenen etkinlikte, bahçede kim kazanlarda aşçılar marifetiyle pişirilen 3 bin nefis aşure davetlilere izzetüikram edildi.

Hacı Bektaş Iye Küçük Asya Ekin Vakfı Erzincan Şubesi Başkanı Ilişkin Aklık, Aşure Ayı orucunun Adem Peygamberden beri tutulduğunu ifade ederek, bugün aşurelerin pişirildiğini ve dağıtımına sabah başlandığını ifade etti. Düzenlenen programda açılış konuşmasını fail Aklık, “Muharrem ayında 12 dönme süresince oruç tutuyoruz. Seçme şeyden ilk tığ orucumuzu Tanrı rızası amacıyla tutuyoruz ama orucumuzun dahi üç asıl sebebi var. Birincisi; Hz. Gaybubet’den Hz. Muhammed’e büyüklüğünde bütün peygamberlerin Aşure Ayı ayını mukaddes akseptans etmelerine imtina etmek gösterdiğimizin ifadesi ve bütün peygamberler bu ayda oruç tutukları amacıyla bizde Tanrı rızası için oruç tutmaktayız.

İkincisi; şehitler şahı Hz. İmam Hüseyin ve kül Kerbela Şehitlerinin matemi için.

Üçüncüsü; Kerbela’da hep ehlibeyt erkekleri şehit edilirken Hz. Hüseyin’in iri oğlu İmam Zeynal Abidin dokunaklı pestil olduğu halde sağ kendisine kurtulmuştur. Hz. Peygamber’in soyu olan imamlar ve seyitler İmam Zeynel Abidin’den bitmeme etmiştir. Hz. Muhammed’in ve ehlibeytin soyunun dünyada bitmeme etmesine denk Tanrı’a şükür ve senalarımızı inandırmak on iki imamlar aşkına on iki dönüş oruç tutmaktayız. Aşure kazanının içerisinde kim hep meyveler o çorbaya lal yöneltmek amacıyla tıpkı yarış içindeler. O kulaklı kaynarken, hepsi diyor ki ego zahir zat tadımı verebilirim. İşte tığ insanlarda, bu Türkiye’mizin henüz iyicene olması, elan sunturlu yarınlarda yaşamamız amacıyla bu aşurede kim çorbalar kabilinden biz dahi hepimiz birbirimize ulama sunmalıyız. Bizim bambaşka tıpkı ülkemiz bulunmayan. Gidecek ayrıksı aynı yerimiz yok. Bütün tatlılıkla birbirimize sımsıkı tutmak zorundayız. İnşallah bu aşurelerimiz üstelik buna vesile tamam. Sımsıkı birbirimize sarılırız. Türkiye’mize elan domuzuna yarınları yaşatmamız amacıyla ayrılığı bırakacağız bir kenara. İnşallah bu matem oruçlarımız dünyaya, ülkemize, Erzincan’ımıza güzellikler şimendifer ve hazar getirir” diyerek konuştu.

Öte yandan, Erzincan’ın merkezinden ırak cemevlerinde de dönüş boyu aşure dağıtımı gerçekleşecek.

Programa şehir protokolü yanında siyasal parti yöneticileri, STK temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. – ERZİNCAN

Share: