Yıpranmış Kuran-ı Kerimlere 45 yıldır hanay veriyor

Aynı zamanların flaş mesleklerinden biri yerine kabul edilen, şimdilerde ise namevcut olmaya yüz tutmuş mücellitlik mesleğini Erzincan’dahi 45 yıldır muttasıl sürdüren Orhan Ersu, kusurlu asra mail yıpranmış ve aşınmış Kuran-ı Kerimleri onararak ciltleme yapıyor.

Erzincan’da İnönü Mahallesi Form Çarşısında 10 metrekarelik bodrum katta bulunan atölyesinde 45 yıllık ciltçilik mesleğini sürdürmeye etkin Orhan Ersu, Ramazan ayı münasebetiyle işlerinde çokluk yaşadığını belirtti. Manevi duyguların ağırbaşlı yaşandığı bu günlerde 100 almanak Kuran-ı Kerimleri yeniden okunabilir arkaç getiren ten ustası Orhan Ersu, gelişen teknolojiye rağmen unutulmuş işini sürdürmeye devam ediyor.

1923 tabaat tarihli, dingildek ve yenik Kuran-ı Ahi’ini yeniden çarkıt haline sarmak üzere ciltçiye getiren Kenan Çeribaşı, kendisi için manevi öneme topluluk kitabı güvenerek gönül ettiğini belirtti. Çeribaşı, “1923 basımlı bir Kuran-ı Bonkör getirdim. Orhan abi insanların manevi kıymetlerini aslında tedavi ediyor. Haddinden Fazla eşsiz bire bir iz ile uğraşıyor. Tahminî 45 yıldır üstelik bu mahalle dahi bu şekilde bakım veriyor. Yiğitlik da çok kocaman, tığ güveniyoruz bizim amacıyla nadir olan kitapları can edebiliyoruz. Zira bizim üzere pespaye manevi değeri çok faziletkâr olan tıpkı şey. Onun amacıyla tehlikesiz ellere bırakmayı yeğleme ediyoruz” dedi.

Mücellitlik mesleğine 1977 yılında başladığını ifade eden Orhan Ersu ise konuşmasında, “45 yıldır bu işle uğraşıyorum. Çıraklığım karışma 1977 yılından beri nu işe bitmeme ediyorum. Mevrut bozuk Kuran-ı Kerimler üzerine ciltleme yapıyorum. Tarihi eser Kur’anlar geliyor kimi vakit. Şuan bile Ramazan ayındayız ve işlerimiz sıkılaştı. Kalık Kur’anları getiriyorlar, yeniden tazeleyip vatandaşa teslim ediyoruz. Bu ayda manevi duygularda kabardı elbette. Vatandaş Kur’an’ını getirip bazı bazı başında bekliyor aksiyon bitene kadar. Yıpranmış, söz gelişi çocuklar yırtmış Kur’an’ı biz tazeliyoruz onları. Olmayanları fotokopi çekiyoruz yahut bozuk Kur’anlardan eskimemiş yaptıklarımıza takviye yapıyoruz” ifadelerine düzlük verdi.

“Mücellitlik mesleğinde şakirt yetişmiyor”

Ersu, mücellitlik mesleğinde alttan yetişen kimsenin olmadığını ve Erzincan’birlikte mesleği icra eden yalnızca 2 kişinin kaldığını belirterek, “Alttan mevrut tıpkısı sevimli vardı, şakirt kendisine. O da apayrı yerde matbaa ustası adına bitmeme ediyor, ciltçiliği bıraktı. Geriden mevrut bambaşka mücellit bile kalmadı. Mesleğin akıbet ustalarıyız. 1977’den beri devam ediyorum ve mesleği fail 2 dirilik kaldı” diye niteleyerek konuştu. – ERZİNCANShare: