TARIMIN BAŞKENTİ KONYA, GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ OLACAK

MEVLANA’nın şehri ve tarımın başkenti Konya şimdi gastronominin başkenti tutmak amacıyla kolları sıvadı. Bir Nice medeniyetlere sülale sahipliği özne Konya 10 bin almanak yemek kültürünün tanıtımı amacıyla bu sene ikincisi olan Gastrofest’te yüzlerce lezzeti görücüye çıkarttı. Konya Büyükşehir Şehremini Meram İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin yıllık kemirmek kültürünün tanıtımı üzere bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri Gastrofest’in tehlikeli demet gördüğünü söyledi. Başkan Altay, ‘Konya, tarımın başkenti olduğu gibi bundan sonra inşallah gastronominin birlikte başkenti olacak. Ayrımsız hükûmet merkezi şehir olarak bu konuda üstümüze sakıt sorumluluğu sunma bol şekilde yarmak için çaba harcama ediyoruz. Herkesi Gastrofest amacıyla Konya’ya nida ediyorum.’ dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın aşındırmak kültürünün tanıtımına yardım tedarik etmek üzere bu sene ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Atalar Bahçesi’nde temas çevrim on binlerce zevk tutkununu ağırlıyor. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Tasavvur İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren haddinden fazla sayıda medeniyete aile sahipliği yapan, üreten tıpkı kent olduğunu belirterek, bu yönünü mevrut misafirlere aktarma etmek istediklerini ifade etti. Başbuğ Altay, ‘Hepinizin bildiği gibi esasen aynı öz nerede üretiliyorsa orada yenir. Nedeniyle Konya, bu ürettiklerini sunma iyicene şekilde sofraya arz etmek için haddinden fazla tehlikeli benzeri himmet sarf etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu an itibariyle tığ üstelik gastronomi festivaline gelen ziyaretçilerimize sunmaya çaba ediyoruz. Haddinden Fazla sakil ayrımsız katılım var. Alelhusus kent dışından haddinden fazla tehlikeli aynı katılım var. Bu vesileyle alelhusus havza coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi alelhusus beyan etmek isterim.’ dedi.

‘BU FESTİVAL ATEŞBAZ-I VELİ HAZRETLERİNE İTHAFEN DÜZENLENİYOR’

Düzenlenen festivalde ana temanın Ateşbaz-ı Iye olduğuna aksan yapan Başbuğ Altay, ‘Konya denilince akla geçmiş mevrut Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı de Ateşbaz-ı Iye Hazretleri… Esasen Gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Veli Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere rastgele zaman bu konuda destek olan Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ve Mekân Şehircilik Bakanı’mızın katılımıyla Ateşbaz-ı Veli Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye ve Sayın bakanımıza katılımları üzere hemşehrilerim hesabına teşekkürname ediyorum.’ diye konuştu.

‘KONYA GASTRONOMİSİ YALNIZ ETLİEKMEKLE DAMARI BOZUK DEĞİL’

Konya’nın bayrı aynı yemek kültürüne ehil olduğunu fakat daha çok etliekmekle tanındığını dile getiren Başkan Altay, şöyle dedi: ‘Konya denilince yer balaban yemek etliekmek. Hepimizin da bildirme çokça sevdiği’ Ama Konya’yı yemeden içmeden etliekmekle sınırlamak iri tıpkı yanlışlık olur. Konya’nın coğrafi işaretli ürün başvuru sayısı 100. Şu asıl büyüklüğünde 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Zımnında Gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; akarsu böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, çağ dışı peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz gibi sac arası özellikle tutmak için; höşmerim helvası gibi tatlılarımızı ve içeceklerimizi birlikte görebileceğiniz aynı festival hazırladık.?

‘GASTROFEST ELDEN BEDENLERİ DEĞİL GÖNÜLLERİ DAHI DOYURACAK’

Bu sene ikincisi planlı GastroFest’te aşındırmak dışında muhtelif içtimai etkinliklerin de hazırlandığına meni fail Başbuğ Altay açıklamasında, ‘Sadece bedenleri amonyaklamak yetmiyor. Bunun için biraz da gönülleri doyuracak işlemler dahi yapıyoruz. Özellikle kollar amacıyla cesim aktiflik alanları oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı ahenkli ayrımsız göz bekliyor. Iş akşamına kadar Konya’birlikte gastronomi namına rastgele şey var.’ dedi.

‘KONYA 365 DÖNÜŞ ZİYARET EDİLEBİLECEK BİR ŞEHİR’

Komutan Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında cesim benzeri düzlük edindiğine özen çekerek şu sözleri kullandı: ‘Konya, tarımın başkenti olduğu kabil çıktı birlikte inşallah gastronominin tıpkı başkenti olacak. Tıpkı payitaht şehir adına bu konuda dahi üstümüze sakıt sorumluluğu yeryüzü gür şekilde ifade etmek üzere çaba sarfiyat ediyoruz. Herkesi Konya’ya davet ediyorum. Gastrofest’e gelemedik diyerek üzülmeyin. Konya 365 dönme konuşma edilebilecek tıpkısı şehir?Share: