Felçli ‘Dost’un evi, Sedir

ISPARTA’bile kürekle beline vurulması sonucu eğin ayakları damla olan nakız cinsi köpeğin bakımını, Ankara’birlikte ameliyat edilerek örümce takılmasının peşi sıra Türkiye Büyük Budun Meclisi (TBMM) Himaye Daire Başkanlığı’ndaki polisler üstlendi. ‘Dost’ adı sunulan, özel günlerde aşama ve ceket giydirilip, kravat takılan kapik, Divan’in maskotu oldu.

Kırma cinsi kapik, yaklaşık 3 sene ilk Isparta’bile kürekle beline vurulması sonucu yaralandı. Art ayakları katre olan köpeğin ilk tedavisi, Burdur’birlikte Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Ongun Çal eliyle yaptırıldı. Çal, köpeğin Ankara’dahi elan bol tedavi görmesi amacıyla TBMM Dulda Kat Başkanlığı’nda fariza yapan polis memuru arkadaşı Aylin Altunbaşlıer’den arkalama istedi. Ankara’ya getirilen köpek, klinikte operasyon edilirken, eğin ayaklarına örümce takıldı.

Aylin Altunbaşlıer, henüz sonraları köpeği fariza yaptığı TBMM’ye götürdü. TBMM Hususi Tip Müdürlüğü’nün sahip çıktığı köpeğin bakımını, Aylin Altunbaşlıer ile Dulda Daire Başkanlığı’ndaki değişik polisler üstlendi. Altunbaşlıer, Divan’te Esirgeme Ofis Başkanlığı’ndaki bomba taharri köpekleri ile gelişigüzel canlı ‘Dost’ adını verdikleri köpekle her gün hususi olarak ilgileniyor. Altunbaşlıer’in Meclis yerleşkesinde gezdirdiği ‘Dost’a, milletvekilleri ve Meclis personeli de sargı gösteriyor. Milli bayramlarda ve kâh özel günlerde merhale ve ceket giydirilip, boyun bağı takılarak objektife afi verdirilen ‘Dost’, Divan’in maskotu haline geldi.’MİLLETVEKİLLERİMİZ YARDIM ETTİ’Polis memuru Aylin Altunbaşlıer, ‘Dost’un feci hikayesi olduğunu söyleyerek, “3 yıl önceki Isparta’dahi bir kişi aracılığıyla beline kürekle vurularak felç bırakılmış. Daha sonra apayrı aynı vatandaşımız, Burdur’daki Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Sevinçli Çal vasıtasıyla himayeye alınıyor. Sevinçli hocamız bize ‘apotr olur musunuz?’ dedi. Ameliyatını yaptırdık fakat ‘Dost’ yürüyemedi. Elan sonra biz hikmet otama boyunca kendimiz ilgilenmek istedik. Bize geldi köpek. Divan’te gezerken dahi vekillerimiz gördüler, hikayesini bile öğrenince dayanaklık etmek istediler. Milletvekillerimiz yardımıyla ‘Dost’, eski sağlığına kavuşması için İstanbul’de hastalıklı hayvanlara fizik otama uygulayan ayrımsız merkeze gönderildi fakat tedaviye karşılık alınamadı. Meclis’te efsanevi hakları dulda kanununun görüşüldüğü Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri durumu Sedir başkanımız Mustafa Şentop ile görüştü. Sedir başkanımız üstelik ‘Dost’un TBMM tarafından sahiplenmesine izin verdi” diyerek konuştu. ‘ÖZEL ABLA HAZIRLIYORUZ’

Aylin Altunbaaşlıer, ‘Dost’un 1,5 yıldır Meclis yerleşkesinde yaşadığını belirterek, “‘Dost’ demin Meclis’teki evinde, komşusu olan 3 bomba kontrol köpeğimiz ile alay malay yaşamını sürdürüyor. Ayrıksı köpekler ile alay malay dışarıda gezintiye çıkıyor. Biz onun amacıyla özel abla hazırlıyoruz ve besliyoruz. Hem parçalanmamış Sedir personeli çokça seviyor, hem bile Divan’e gelen ziyaretçiler onu haddinden fazla seviyor” dedi.

Share: