“Süper Yemiş” Aronya’nın İlk Hasadı Yapıldı

Total keyif amacıyla sayımsız yarar sunan ve “süper meyve” namına tanımlanan aronyanın geçmiş hasadına başlandı. Aronyayı dalında yetiştirip sofralara ulaştıran Mor Aronya, Yalova ve Kırklareli’deki 220 dönüm ekili arazide hasada tevessül verdi.

Mor Aronya’nın Genel Müdürü Sertaç Kılıçaslan, “Erdemli lif ve rızık değeri haiz aronya iktisadi adına da ekleme değeri efdal tıpkı ürün. Mor Aronya adına 90 bin mezru fidanımızdan hasat ettiğimiz meyveleri sıvı, ark ve toz formunda müşterilerimize sunuyoruz. Aronyanın tahkim edici besin kendisine tüketilmesi amacıyla ise Bezmialem Finans Üniversitesi ile ar-ge çalışmalarımız devam ediyor” diye niteleyerek konuştu.

Aronyanın dünyada akıbet dönemde yer popüler meyvelerden olduğuna dikkat calip Kılıçaslan, “Aronyanın dünyada hele Polonya, Rusya ve ABD’üstelik üretimi gerçekleştiriliyor. Ülkemizde ise henüz yeni tanınmaya başladı diyebiliriz. Ayrıksı meyvelere bakarak bildirme erdemli tel ve besin değeri taşıyan aronya soylu erki namına dahi katma değeri efdal tıpkı kâr. Incir olarak tüketilmesinin yanında arık meyvesi, çiçekleri, kökleri ve yaprakları derman sanayisinde değerlendirilebiliyor. Bunlara katma yerine krem ve sabunlarda, cilt bakımında ve ruh olmamış maddesi yerine kozmetik sanayisinde de zer ayrımsız yayın. Son yıllarda Türkiye’üstelik bir nice fırsatı barındıran iç talebin ensiz içi üretimle karşılanması için aronya üretim alanlarının artırılması gerekiyor. Bu istihsal alanlarının ve gelişen sanayinin istihdama sağlayacağı katkı birlikte yadsınamaz” dedi.

ARONYA, SAYISIZ YARAR SUNUYOR

Aronya, mega antioksidan değerleri yanında C, PP, B, E vitamini ve efdal miktarda antosiyanin içeriyor. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez ve erdemli oranda tel içeren semere, bağışıklığın güçlenmesi, alerjilerin gerilemesi ve eklem ağrıları kadar rahatsızlıklarda tahkim edici azık rolünü üstleniyor. Yüksek tansiyon, anti-aging, karaciğer sağlığı, diyabet, önsezi ve soy sağlığı, alerji üzere süreğen rahatsızlıklar, radyasyonun damarlı etkileri ve zihin sağlığı konularında iyileştirici özelliği üstelik bulunuyor.

Farklı formlarda amelî tüketilebilen aronya, meyvenin suyu, konsantresi, tozu evet dahi kurusu yerine tüketilebiliyor. Suyu, yavşak, dondurma ve benzin ürünlerinde, kurusu ise pastacılıkta, puding, reçel, marmelat yapımında kullanılabiliyor. Dimdik atıştırmalık üzere tüm bir gerçek olan aronya türap haline getirildiğinde ise mülhak değeri efdal ve işlevsel bire bir çaya dönüşüyor.

Share: