Efdal rakımda ekilen kontekst ayçiçeğinden faziletkâr ürün bekleniyor

Kars’ın Gerçek, Arpaçay ve Akyaka ilçelerinde faziletkâr rakımda ekilen ortalık ayçiçeğinden gani ürün bekleniyor.

Valilik, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile İl Hususi İdaresi Genel Sekreterliğinin katkılarıyla ölçülü “Bitkisel Istihsal Projeleri” kapsamında çiftçilere verilen nesil desteğiyle 2 bin 60 dekar alana ayçiçeği ekildi.

Çiftçiler, kısaca 2 bin rakımda ektikleri âlem ayçiçeğinden bu mevsim 400 ton mahsul bekliyor.

Kars Valisi ve Uray Komutan Vekili Türker Fakir, AA muhabirine, İl Hususi İdaresi vasıtasıyla gerçekleştirme edilen tohumları toprakla buluşturduklarını söyledi.

“Kars’ın toprakları ayçiçeğiyle renklenecek”

Bugünlerde günebakan tarlalarının renklendiğini ifade eden Sahipsiz, şöyle konuştu:

“Kars Ayçiçek ile Renkleniyor projemiz vardı, gerçekten rengarenk oldu ve bundan âlem çokça mutluyuz. Buradaki sükse çiftçilere aittir. Demincek çok güzelce gelişimler var. İnşallah beklediğimiz verime ulaşacağız. Bunlar periferi günâşık, inşallah ülkemizin hem yağ ihtiyacının karşılanmasına hem bile vatandaşımızın ekonomik anlamda sağlık sağlamasına cesim katkıları olacak. Bu yıl ortalık günâşık ekimi ve üretimimiz ilkti, ahir yıllarda bu miktarı yükselteceğiz. İnşallah Kars’ın toprakları ayçiçeğiyle renklenecek.”

Türkiye Tarım Odaları Birliği Umumi Heyet Üyesi ve Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Ademiyet Ertaş dahi bu sene 2 bin dekarın üzerindeki bire bir alanda dünya ayçiçeği üretildiğini anlattı.

Gelecek yıl ekim alanının 15 bin dönüme çıkmasını beklediklerini belirten Ertaş, “Çiftçilerimiz, ektiği ayçiçeğiyle devlet ekonomisine katkı sağlayacak. Hasada tahminî 2 ay var amma tarlalar pir, gelişigüzel hastalık namevcut ve gayet bol gidiyor. Hasatta da inşallah istediğimiz kadar olur. Bu sene yağışlar çok pir gitti, çiftçilerimizin kötülük etmeyeceği bir genişlik var.” diye niteleyerek konuştu.

Çiftçi Anlaklı Demiral da geçen sene çerezlik günebakan ektiğini ve bu sene ise yağlığa yöneldiğini söyleyerek, “Bizim topraklar haddinden fazla verimlidir. Ayçiçeğini efdal rakımda esmer toprakta yetiştiriyoruz. Kitap yetişmesi müstelzim zamanda yetişiyor, gitgide günebakan ekimini büyütmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: