Kırklareli’nde Ahilik Haftası kutlandı

Kırklareli’nde Cömertlik Haftası zımnında merasim düzenlendi.

İl Hususi İdaresi Hava Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Vali Yardımcısı Elif Sevgili Tuncer, Belediye Komutan Vekili Yüksel Begayet, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker Hastalığı, Esnaf ve Sanatkarlar Cesaret ve Kefillik Kooperatifi Başkanı Halil Kahraman ile hane başkanları ve iz lisesi öğrencileri katıldı.

Törende, Yılın Ahisi seçilen Ali Kurtul ile kalfa Elif Aslan, şakirt Nazmi Sevimser, dirayetli Ceren Kader, Nuray Boğa, Barız Hırt, Burak Fay, Koca Tamam, Emre Polat ve Berkay Akuç’a belge ve plaketleri verildi.

Şeker Hastalığı, konuşmasında, Ahilik kültürünün 650 yıldır süre mevrut tıpkı anane olduğunu belirtti.

Cömertlik kültürünün Selçuki ve Osmanlı Devleti’nin gelişiminde çok nazik alengir oynadığını ifade eden Şeker, milli kültürün haddinden fazla kebir bir temel taşı olduğunu kaydetti.

Cömertlik felsefesinin temellerinin 18. yüzyılda atıldığını dile getiren Şeker Hastalığı, “Toplumsal hayatın düzenlenmesinden, ekonomik hayata, yurt savunmasına büyüklüğünde budun olmanın bütün özellikleri içinde bulunduran, Türk milletine arpalık, sosyoekonomik ayrımsız düzendir. Hatır merkezine insanı düzlük ahilik, yüzyıllar süresince toplumda faal bütün fertleri birbirine yaklaştırmayı ve aralarında ilişki ve tesanüt kurulmasını amaçlamıştır. Bunun sonucu yerine çevirgeç, diyanet, soy, cinsiyet farkı gözetmeksizin herkese eşit münasebet yapılan ayrımsız anlayışın simgesi olmayı başardık.” diyerek konuştu.

Konuşmanın ardından açılışı yapılan yöresel halk sanatları sergisi gezildi.

Share: