“Hububat Koridoru” Mersin Limanı’nı öne çıkarttı

Rusya-Ukrayna savaşı dolayısıyla acun bire bir besin krizine hak yolu alırken “Hububat Koridoru”nun açılması, biraz olsun benzeri rahatlama yarattı. Karadeniz’mağara arsıulusal ticari gemilere kapanması konusunda Akdeniz’deki limanların önemi arttı. Türkiye’nin Akdeniz’bile rıhtımı olan “Mersin Ağacı Serbest Bölgesi” birlikte balaban ehemmiyet kazandı.

Bölgenin 2022’nin evvel üç ayında tecim hacmi, 2021’mağara eş dönemine kıyasla yüzdelik 9 artışla 939 milyon dolar gerçekleşti.

Gün Doğusu Akdeniz’deki 115’i yabancı, 296’sı domestik mecmu 411 firmaya familya sahipliği fail Mersin Serbest Bölgesi’nin 2022’nin evvel üç ayında tecim hacminin müstacelen yükselmesi bu işin somut tıpkısı göstergesi. Ülkemizde muhtelif alanlarda yatırımları olan ve canlılık gösteren Türkallar şirketinin CEO’akarsu Yakup Türkal, Türkiye’nin konumu gereği krizi avantaja yöneltmek üzerine makro bire bir kapasiteye eş olduğunu söyledi.

Yakup Türkal “Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Ekonomiyi Araştırma Enstitüsü verilerine bakarak 2020-2021 sezonunda ülkemiz, sabık sene günâşık ithalatının yüzdelik 50,6’sını Rusya’dan, yüzde 14,6’sını Ukrayna’dan gerçekleştirdi. Ancak Acımasız Ukrayna savaşı dolayısıyla dünyada hububat ve gün çiçeği krizi yaşandı. Bu stoklarının toptan pazarlara ulaşması amacıyla Türkiye haddinden fazla kocaman. Tahıl koridordan 30-35 milyon ton gıda çıkarılması hedefleniyor. Koridorlar sayesinde buradan çıkma ürünlerin Türkiye’ye üzerinden dünyaya yayılması çokça akliyeci. İkisi Ro-Ro atılmak üzere 23 gemimiz yüklerini almış tıpkısı şekilde bekliyor. Bu gemilerden 7’si, bütün 30 bin ton ayçiçeği yağı taşıyor” dedi.

Akdeniz limanları ehemmiyet kazandı

Sazak Serbest Bölge’dahi tank terminali ve dolum tesisi olan Yakup Türkal, Akdeniz limanlarının ehemmiyet kazanacağı üstüne iddialı. Bunu bile şöyle açıklıyor;  “İlk olarak gemilerin Karadeniz’den ayrılması ile alay malay bu gemilerin limanlara, dolum tesislerine ulaşması ile sektörde bire bir boşalma olacak. Bu nedenle Akdeniz limanları ehemmiyet kazanacak. Söz Gelişi ayçiçek yağını ele aldığımızda Karadeniz’den gelen yağları ayrıştırıp, paketleyip Akdeniz çanağındaki ülkelere satmamızın önünü açılacak. Bu durunda mütenavip namına, soya fasulyesi, palm hasım, ayçiçeği, iğ tohumu yağları üzere seçeneklerde öne çıkma. bu arada ithal ettiğimiz tahılları da Akdeniz ülkelerine ve KEZ ülkelerine satarak krizi fırsata çevirmiş olacağız” diyor.

Ukrayna’dan hububat taşıyan sefine Kocaeli’üstelik

Mısır iki canlı “Navi-Star” gemisi İrlanda’ya akım etti

Share: