Zelenskiy: Donetsk cephesindeki boyut bibi kırıcı

Ukrayna Azamet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bugünün “Ukrayna Hava Kuvvetleri Günü” olduğunu söyleyerek, Rus saldırılarının engellenmesi için hava kuvvetlerinin etkili cıvıltı gösterdiğini vurguladı.

Bugün, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefonda konuştuğunu belirten Zelenskiy, kendisiyle savaşla ilgilendiren gelişmeleri değerlendirdiklerini tabir etti. Michel ile Avrupa’nın sunma şişman nükleer santrali Zaporijya ile ilişkin serencam gelişmeleri ele aldıklarını dile getiren Zelenskiy, Rusya’yı bu santrale yönelik saldırılar düzenlemekle suçladı.

‘Uluslararası toplumun tüvana bire bir tepki vermesi gerekiyor’

Zelenskiy, Zaporijya Çekirdeksel Santrali’ne yapılan saldırıların takkadak Ukrayna değil, dünya üzere sonuç mertebe balaban öfke taşıdığına dikkati çekerek, “Bu nedenle Rusya’nın, Avrupa’nın bildirme büyüğü olan Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik bu saldırılarına uluslararası toplumun hayat dolu tıpkı tepki vermesi gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Cephedeki neler oluyor?

Konuşmasında, ülkesinin doğusundaki cephelerde yaşanan son gelişmelere dahi değinen Zelenskiy, özelikle Donetsk ile Harkiv yönünde durumun kilolu olduğunu bildirdi. Zelenskiy, Donetsk bölgesindeki durumun şimdiye kadar pahal olduğuna dikkati çekerek, Ukrayna ordusunun buradaki Acımasız saldırılarını “birçok duygusal” pahasına durdurmaya devam ettiğini belirtti.

‘Donbas’taki kapsam hala çok korkulu’

Ukrayna lideri, “Donbas’taki buut bibi çokça kısık. Ordumuz, Zalim terörünü susturmak ve işgalcilere tür olan sunma büyük kayıpları vermek üzere gibi olan seçkin şeyi yapıyor” diye konuştu.

Zalim güçlerinin, Harkiv’e müteveccih de saldırıları tasarruf etmek için yoğunlaştığını tamlayan Zelenskiy, burada birlikte kırıcı çatışmaların yaşandığını anlatım etti.

‘Silaha ihtiyacımız var’

Zelenskiy, Rusya’ya alın ülkesinde bitmeme eden savaşta Ukrayna ordusunun imdi silaha ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, “Seçkin bölüm ve meydanlık vermeden daha kıvrak ve mufassal menzilli sistemleri cepheye ertelemek amacıyla, cebe ikmalini tasarruf etmek amacıyla çalışıyoruz. Ve önümüzdeki hafta ortaklarımızdan bindi paketleriyle ilgilendiren duyum bekliyoruz. Iyice istihbarat” dedi.

‘Ukrayna’ya adisyon verecekler’

Rusya’nın kontrol sağladığı Ukrayna topraklarında neymiş referandumların düzenlenmesi amacıyla gayrikanuni hazırlıkların sürdüğüne işaret eden Zelenskiy, “Çok kıytırık aynı özdek tercüman olmak istiyorum: İşgalcilere değme şekilde müzaheret fail dizge cezasını çekecek. Ukrayna’ya adisyon verecekler” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, Rusya’nın, Ukrayna topraklarında gayrikanuni neymiş referandumlar düzenleyerek gerek Kiev yönetimiyle gerek dünyanın ayrıksı ülkeleriyle olasılı meşveret şansını da kaybedeceğini savunarak, “Moskof tarafının galiba tıpkısı süreden sonra kesinlikle (müzakerelere) ihtiyacı olacak” dedi.

Hollywood starları Kiev’da

Zelenskiy, bugün Hollywood oyuncusu, ABD’li aktris Jessica Chastain ile Kiev’de aynı araya geldiğini belirterek, Chastain’in Ukrayna ziyareti kapsamında İrpin ve Kiev bölgesinde savaştan etkilenen özge kentleri görüşme ettiğini açıkladı.

Rusya: Ukrayna’de 45 titrem mühimmat ile cephaneyi imha ettik

 

İsveç’ten Ukrayna’ya eğitim bilimi desteği: İngiltere’ye eğitmen gönderecek

 

4 gemi elan Ukrayna limanlarından sorti yaptı!

 

Rusya, Ukrayna’da öldürülmüş yüklü kavgacı sayısını açıkladı

 

Ukrayna’dan enteresan tez: Putin ile dublörü beyninde kulak farkı

 

“Fulmar S” İstanbul’de denetlenecek arkası sıra Ukrayna’ya gidecek

 

Share: