Santralci esnafı AB’nin bir tane cins şarj aleti düzenlemesini olumlu karşıladı

Avrupa Birliği’nin (DENIZ) 2024’te satılan bilcümle çokbilmiş telefon, tablet ve almaç gibi elektronik cihazlarda USB-C yükleme girişi kullanılmasını zorunlu arkaç getiren yasal düzenlemeye onay vermesiyle gelişigüzel telefoncular, bir düzenlemenin Türkiye’birlikte dahi yapılmasının soylu erki açıdan vatandaşa koskocaman kâr sağlayabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin elektronik cihazlarda USB-C yükleme girişi kullanılmasını mecburi kuzuluk getiren yasayı akıbet nöbet onaylamasının arkası sıra, kontak içerisindeki bilcümle cihazlar 2024 yılından itibaren USB-C şarj girişli namına satılacak. Tıpkısı yükleme aletinin değişik cihazlarda kullanılabilmesini ve yeniden yükleme aleti mübayaa ihtiyacını ortadan kaldıracak olan aranjman, Türkiye’deki bazı telefoncular tarafından bile olumlu karşılandı. Eskişehir’dahi telefon satıcısı Korkmaz Sönmez, tıpkı düzenlemenin Türkiye’dahi uygulanmasının israfı azaltabileceğini ve cihazla gelişigüzel yükleme yapılan şarj aleti değişikliğinin önüne geçebileceğini kaydetti.

“İnsanlara konuşu açıdan yavaş avantaj sağlayacak”

Kullanıcılara üstelik etki olan yükleme aleti ücretinin azalacağını belirten Korkmaz Sönmez, “İnsanlar telefonlarını değiştirdikçe şarj aletlerini da tagayyür etmek zorunda kalıyorlar. Bu durum birlikte kullanıcılara munzam tıpkısı güçlük oluyor. Avrupa Birliği üstelik bu durumun önüne salmak üzere tek nev şarj aleti düzenlemesini getirdi. Daraç şarj ucu bozuk nev olduğu için ve haber, erke nakil hızı bağan olduğu amacıyla C tür şarj cihazı kullanılmasına karar verdi. Bu uzanım insanlara kazançlı açıdan kırıcı kazanım sağlayacak. Daha Çok insanlar farklı işaret ve modellerle cihazlarını değiştireceği ant şarj aletlerini değiştirmeyecekler. Bunun ülkemizde da gerçekleşmesi ferah ayrımsız madde peki. 2024’te bu uygulama Avrupa’bile başlıyor. Gayrı ülkeler bile biz dahi eş alıp elan er vakitte getirirsek çok yarayışlı evet diye düşünüyorum” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: