HDP Adam Genel Başkanı Sancar partililerle buluştu

HDP Kayırıcı Umumi Başkanı Mithat Sancar, Kars’ta partililer ile bire bir araya geldi.

Merkez Mahallesi’ndeki HDP binası önüne partililere seslenen Sancar, ülkede yıpranmamış ayrımsız kafa beğenmek, demokratik dönüşümün yolunu ayırmak, barışın zeminini kurmak ve emeğin hakkını alacağı aynı düzen yapmak istediklerini söyledi.

Sancar, demokrasinin önemine belen ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halkların özgür, inançların karşılık olacağı benzeri ülkeyi kuracağız. Barış katiyen vazgeçmeyeceğimiz hedeftir. Kürt sorununa demokratik çözümün yegâne yolu vardır; konuşma, diyalog ve demokratik siyasa. İşte bu zemini hazırlamak ve bu yolu boşaltmak üzere HDP namına seçkin türlü bedeli hücre alıyoruz ve mücadeleyi selis sürdürüyoruz.”

Sancar, diğer partilere da çağırıda bulunarak şunları kaydetti:

“Bütün başka tehalüf partilerine davet yapıyoruz. Peki, Kürt sorunuyla ilgilendiren sözler söylüyorlar, gür, iyicene. Bazen henüz da fazlasını söylüyorlar ama henüz konkre planlara gerekseme var. Bu ülkenin konkre hazar ve çözüm programına ihtiyacı var. Bu ihtiyacı gidermeden bölüt güzelce sözler söyleyerek ya bile tabularla, klişelerle bu dava çözülmez. Bu sevgili çözülmedikçe bile bu ülkede demokrasiyi bile adaleti da özgürlüğü da kuramayız. O nedenle demokratik hal ve sulh, özgürlük, demokrasi, adalete, eşitliğe giden yolun temelidir. Bunu dahi başaracağız, bütün alay malay başaracağız.”

Sancar ve beraberindekiler henüz sonradan esnaf ziyaretinde bulundu.

Share: