Erzincan haberleri: Erzincan Şanslı Barajı 11 bin 570 dekarlık ekincilik arazisini sulayacak

Erzincan’da tarımsal sulamada kesim çiftçisine yetişkin katkı sağlayacak olan Ballı Barajı’nda derivasyon tüneline akarsu atıf töreni düzenlendi.

Kentte tarımsal arazilerin suyla buluşturulması, içme ve istimal suyu temin ile derelerdeki lüks riskinin azaltılmasına müteveccih çalışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda yapım çalışmalarına devam edilen ve tamamlandığında havza çiftçisinin barajda depolanacak su ile 11 bin 570 dekar ekincilik arazisi gururlu su ile sulanması hedefleniyor.

Baraj inşaat alanında gerçekleşen törende mütekellim Erzincan Valisi Mehmet Çalma, barajın tamamlanması ile çiftçilerin enerji maliyetlerinin düşeceğini ve ekonomik zenginlik düzeylerinin yükseleceğini söyledi.

Türkiye’nin sancaktar bir ulus kendisine gine sahneye çıktığını rapor fail Makas, şöyle konuştu:

“Türkiye parçalanmamış soydaşlarımızın olduğu rağbet coğrafyamızda beklediğimiz ve özlenen sancaktar tıpkı budun adına tekrar sahneye çıkıyor. Bu sahneye sorti öyle kolay yalınç tıpkısı çıkış belgesi değil. Bir Vakitler ne sözler vardı. Öğretilmiş çaresizlikler vardı. ‘Akarsu akaret Türk bakar’ vardı. Ama zaman Türk bakmıyor. Suya gem vuruyor, tarımda ve enerjide kullanıyor. Belki kamu dünyanın özenle seyrettiği projelere imza atıyor. Bu yalnız sulama sektöründe değil. Albeni yolu ve sağlık sektöründe dahi böyle. Amma hepsinin odağında ve temelinde insanı yaşat kim kerem yaşasın şiarı yatıyor.”

Sirkat, Erzincan’da lokomotif sektörlerden birisinin tarım sektörü olduğunu vurgulayarak, “Ekincilik sektöründe sulama ile gelişigüzel yeryüzü şişman problemimiz enerji problemidir. Bu yapılan çalışmalarla beraber çiftçimiz çokça çokça elan rahatlayacak. İnanıyoruz kim oradaki erke maliyetlerimiz de daha aşağılara inecek. Çiftçimizin henüz karlı çiftçimizin ekonomik seviyesini yükseltecek aynı ekincilik üretim zinciri oluşturmuş olacağız.” dedi.

Erzurum Izzet Akarsu İşleri (DSİ) Kesim Müdürü Oğuzhan Çetin ise bölgede gerçekleştirilen yatırımlarla ilişik kalıtımcılara bilgelik verdi. Yavuz, kurumlarla harmoni içerisinde çalıştıklarını ve zirai faaliyetlerin artırılması amacıyla çalışmalarına kararlılıkla devam ettiklerini söyledi.

Baraj yapım alanında gerçekleşen törene, DOĞRU Öğür Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Hisse Senedi Çakırdoğan, Erzincan Şehremini Bekir Aksun, DSİ 8. Mıntıka Müdürü Oğuzhan Ağır, Erzincan Binali Saika Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Uzun ile kamu hava ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: