Rahmetli babasının hayalini gerçekleştirdi

Merhum babasının hayalini gerçekleştirdi

Kütahyalı adlı fayans ustası Sıtkı Olçar’ın kızı Nara Olçar, Türkiye’nin bildirme şişman lavanta bahçesi üzere önceki adımı attı

KÜTAHYA – Kütahya’da, rahmetlik babası fayans ustası Sıtkı Olçar’ın hayalini gerçeğe muhavvil Bağırma Olçar, Sofça köyünde Türkiye’nin genişlik nazik lavanta bahçesi amacıyla ilk adımı attı.

Kütahya- Eskişehir yolu üzerindeki Pörsümüş Barajı kenarında babasından kalan topraklarda, babasının hayallerini gerçeğe muhavvil Olçar, Lavanta Bahçesi amacıyla 21 dönümlük alana dikim işlemlerini gerçekleştirdi. Babası kadar kendisi da çini sanatçısı olan Haykırı Olçar, “Ben 11 yıldır elimden geldiğince bu ocağın bacasını tüttürüp onun gerçekleştirmeye ömrünün yetmediği projelerine zat hayallerimi da katarak yaşatmaya çalışıyorum” dedi.

Olçar, “Bildiğiniz kadar, bura rahmetli babam Sıtkı Usta’nın 35 yıllık evi, atölyesi, ocağı. Ben da 11 yıldır elimden geldiğince bu ocağın bacasını tüttürüp onun gerçekleştirmeye ömrünün yetmediği projelerine zat hayallerimi de katarak yaşatmaya çalışıyorum. Bugün köyden ablalarımız ile lavanta ekimi gerçekleştiriyoruz. Burada nazik aynı bankanın dahi desteği ile gelişigüzel şişman tıpkısı projeye başladık. Aş Damı sanatları müzesi meydan alıyor projemizde. Burada Kütahya çinisinin beraberinde kaybolmaya yüz tutmuş reçetelerimiz ve yerel yemeklerimiz sergilenecek. Son Teşrin dahi ektiğimiz lavantalarımız Mayıs-Haziran ayında inşallah çiçeklerini anahtar. Bire Bir zamanda buraya mutfak sanatları merkezimizi kurduk yılbaşına büyüklüğünde faaliyete geçmesini planlıyoruz. Kütahya’nın çinisinin birlikte eskimeyen yerli aşındırmak reçetelerinden tatlar sunacağız. Lavanta tarlaları Isparta Burdur Afyon ve Bilecik bölgelerinde haddinden fazla koca. ‘Sıtkı lavanta projesi’ Türkiye’nin arz kuvvetli Lavanta köyü olmaya aday. İçerisinde tıbbi hoş kokulu bitki Merkezi, ATV yolları, serası, Tıny houseları, otağ kamp alanları ve karavan park alanları ile öz enerjisini üreten yer dostu Kütahya’nın Turizm üstüne çehresine şişman baylanlık katacak aynı yapı olacaktır. Şuan çevremizde kim bir nice iklim turizm ve tanıtım konusunda bu modadan yararlanıyor. Resmi ceride birlikte yayınlanan izinler ile ormanlara ve milli parklara bu tesisler kuruluyor. Ben birlikte bir karı girişimci adına tıpkısı bankanın desteğiyle tarıma yöneldim. Bundan 3 kamer sonra burayı haddinden fazla farklı göreceksiniz. 21 dönüm alana kurmaya başladığımız bahçemiz natürel çekim stüdyosu olacak inşallah” diye konuştu.

Share: