Emraz çoğaldı, vatandaşın turşu suyuna talebi arttı

Havaların soğumasıyla vatandaşın bitap suyuna bati talep gösterirken, satıcılar, insanların bağışıklığını pekiştirmek, hastalıkları yenmek ve gripten tevakki etmek amacıyla tercih ettiklerini anlattı.

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte mütezayit enflüanza ve itici algınlığına müteveccih vatandaş bireysel önlemler almaya devam ediyor. Halk beyninde keyif açısından müfit olmasıyla bilinen bitkin suyu, sonuç günlerde hastalıklardan korunmak amacıyla vatandaşın dokunaklı talebiyle yüz yüze kalıyor. Gezmek amacıyla dışarıya sâdır vatandaşların da ahit içerisinde tükettiği öz ve kahvenin yerini kayran haşat suyu, evlere birlikte taşınıyor. Litrelik şişelerle satın düzlük bir nice yaşama evine götürerek ailesiyle alay malay tüketiyor.

“Şişe ile satın alarak evine götürenlerin sayısında dahi okkalı tıpkı çoğalma var”

Eskişehir’dahi hâlsiz ve turşu suyu satışı yapan Güray Atalay, hastalıkların artışıyla gelişigüzel vatandaşın kırıcı kâm gösterdiği argın suyunun litrelik şişelerle evlere götürüldüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Şu zamanlarda umum sezonluk geçişlerden dolayı hastalıklar arttı. Zımnında de harap ve aygın suyu bağışıklığı güçlendirdiği amacıyla vatandaşların kilolu talebi var. Normal zamanda vatandaşın gezerken içtiği çayın, kahvenin veya antipatik içeceklerin yerini şu anda çöz ısıtan harap suyu almış durumda. İnsanlar bağışıklığını güçlendirmek üzere, hastalıkları alt etmek amacıyla, gripten tevakki etmek için turşuyu ve aygın baygın suyunu yeğleme ediyor. Hâlsiz suyunu bardakla alanların beraberinde şişe ile satın alarak evine götürenlerin sayısında da gösterişli benzeri çoğalma var. Vatandaşlar evlerine götürdüğü üzere daha çok torunlar bile severek aygın baygın suyu içiyor.” – ESKİŞEHİR

Share: